Леся Українка – поетеса і воїн України (110 років тому)

08_01_Українка 01

110 років тому:

1.08.1913Леся Українка – поетеса і воїн України.

Лариса Косач – Леся Українка – ця тендітна і виснажена хворобами жінка поряд з Шевченком, Шептицьким та Франком є одним із чотирьох стовпів, на яких тримається свідомість сучасного українця. Вже сам псевдонім “Українка”, в часи, коли українство висміювалось і зневажалось, коли українську мову називали базарною говіркою, коли московський шовініст на увесь світ насміхався, що такої мови “немає і бути не може”, звучить, наче виклик могутній Московитській імперії.

Викликом було усе її недовге, але насичене боротьбою життя. З ранніх літ їй, 11-річній дівчинці, довелось провадити “тридцятилітню війну” з немочами і хворобами людського організму. І в цій війні вона таки отримала блискучу духовну перемогу. В юности Леся кидає виклик суспільній опінії стосовно ролі та призначення жінки і, самотужки здобуваючи ґрунтовні та різносторонні знання, стає однією з найосвіченіших жінок Європи. Її думки раз-у-раз повертаються до занапащеної України. Всупереч логіці та здоровому глузду, сконцентрованих у відомому вислові “один у полі не воїн”, вона сміливо стає на захист гідности поневоленого та непросвіченого народу і, нехтуючи врівноваженим та спокійним життям, кидає виклик імперській шовіністичній владі.

Святий Дух щедро обдарував Лесю Українку різноманітними талантами, і усіх їх до найменшого вона без вагань і жалю склала на вівтар тієї землі і того народу, яких так палко любила. Господь дав їй щире та любляче серце, і вона до останку жертвувала його Україні. Господь дав їй дар пророчого слова, і вона будила народ, піднімала його з летаргічного сну до життя, до праці і боротьби. Господь по вінця наповнив її духом мужности і непокори, духом волелюбства і духом зневаги труднощів, людських немочей і втоми. Її незламний характер і надлюдська сила волі викристалізувались у могутніх словах: “Убий, не здамся!”. Ця духовно красива і сильна жінка свого часу викликала в Івана Франка таке захоплення, що він назвав її “трохи чи не одиноким мужчиною на всю нашу сьогочасну Європу”.

У свідомість українського народу Леся Українка увійшла як поетеса мужности і боротьби, символ любови та відданости Україні. Її приклад наслідували сотні тисяч жінок-героїнь, що без вагань стали до боротьби за волю України в жорстокому XX столітті.

08_01_Українка 04 08_01_Українка 05 08_01_Українка 06 08_01_Українка 07 08_01_Українка 08 08_01_Українка 09

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа