«Чаклунка зима» або Різдвяні містерії Лариси Пуханової
20 грудня 2024 року у Національному музеї літератури України відкривається персональна виставка творів відомої київської художниці Лариси Пуханової під красномовною назвою «Чаклунка зима»
“Зірка Різдва”
Хочете казку, таємницю, різдвяний настрій? Тоді забронюйте час для відвідання цього вернісажу. Буде вам і казка, буде вам містерія і чудова атмосфера різдвяної таємничості, коли оживають іграшки та збуваються всі бажання.
А що ви думали!? Це ж незрівнянна та незбагненна Ларочка Пуханова, мати-королева всіх ляльок, антикварних солдатиків, іграшкових лицарів і плюшевих ведмедиків!
Лариса Пуханова
Останні роки талановита художниця особливо захопилася, так би мовити, ведмежою іграшковою тематикою. Це захоплення почалося ще у 2011 році коли, блукаючи у пошуках натхнення, художниця раптово віднайшла десь на блошинці цікавий, пошматований часом артефакт. Відтоді Лариса має свій власний магічний тотем – старовинного іграшкового ведмедика. Цей незвичайний ведмедик «медько» якимось чудом уцілів з початку минулого століття, пережив кілька воєн і дожив «на пенсії» до нинішніх буремних часів.
Родина антикварних ведмедиків
Тепер він зазвичай сидить з кількома «приятелями» – вухастиками у її майстерні на антикварному різьбленому дзеркалі біля вхідних дверей і спостерігає за всіма, хто приходить до мисткині у гості. Подейкують, що до того, хто йому не сподобається, він приходить у жахливих снах і висмоктує всі мрії…. жартую, він добрий, хіба трохи підсліпуватий та глухенький на одне вухо.
Ведмедики на старовинному дзеркалі
Але на полотнах Лариси Пуханової ці ледве вцілілі ведмедики, а з ними всі решта фігурок, оживають і перетворюються на справжніх героїв пригодницьких історій, що володіють навичками перевтілення, можуть зачарувати поглядом або зненацька перенести глядача у свій власний небачений світ.
Перші ведмедики читали Кобзаря. Далі була серія ведмедиків, що належали відомим письменникам. Як то Шекспіру, чи братам Грімм. Є задум представити історію мистецтва через образи іграшкових ведмедиків, які будуть виконані в стилі своїх господарів. Вже народилися ведмедики Ван Гога, Тіціана та інших геніїв. І це може бути дуже крутий проєкт для вивчення мистецтва юним поколінням.
Знаєте, скажу я вам – це дуже круто, коли митець, маючи величезний досвід складних живописних композицій, круту академічну школу, використовує свій талант і професіоналізм у більш легких та розважливих, фентезійних жанрах! У випадку Пуханової це виглядає якось особливо натхненно, а разом з тим – відверто-зворушливо, немов глядачу розкривають сам процес створення казкового змісту, коли пензель перетворюється на чарівну паличку, а фарби – на сам життєвий матеріал.
Адже, попри легкість і невимушеність власного мейнстріму останнього періоду, Лариса є набагато складнішою та багатограннішою живописицею (ось вам і фемінитив!), що демонструвала ще з юності багато років поспіль. В арсеналі місткині присутні дуже потужні філософські жанрові твори, які розкривають її як прискіпливу мислительку та уважну літописицю тенденцій і явищ сьогодення. Є цілковито музейні, неймовірно красиві пейзажі та натюрморти.
Але наразі мова не про академізм і данину традиціям.
Зараз для світу маємо зовсім іншу пані, яка поринула у світ дитячих мрій.
Лариса дивним чином зберегла майже незайману і незапилену з дитинства фантазію, яку залюбки випускає у вільне плавання. А сьогодні вона (фантазія) віддячує їй цікавими сюжетами, неочікуваними ситуаціями, які втілюються через переосмислення іграшкових фігур і персонажів у різних образах.
Така жага до винахідництва призводить до майже безперервного креативу, який спочатку відбувається в голові, думках, а потім виплескується на полотна, на аркуші паперу в барвистих гуашах і акварелях.
“Наречена”
“Пірати”
Її казкові персонажі розгортають свої власні містерії, ведуть своє незалежне, паралельне життя – граються, виходять заміж, подорожують, і через багатовимірні асоціації перетворюються на сучасні архетипи. Художниця наділяє своїх плюшевих моделей рисами відомих осіб, історичних персонажів. І ось вже бачимо ведмедиків-королів та принцес, є ведмедики-пірати, ведмедики-спортсмени чи ведмеді-блукачі. Вони мають такі пригоди, яким позаздрить ведмедик Паддінгтон і навіть брутальний ведмідь Тедді.
“Сімейне фото на пам’ять”
“Кицько та ведмедик”
Та не лише ведмедиками тішиться око майстрині. Є ще зайчики, киці і десятки інших «міньйонів-посіпак», що чекають своєї черги на втілення. А є ще картинки – ілюстрації для майбутніх, ще не створених казок.
“Сон на хмарці”
“Привіт…)”
Ідеї для чергових композицій фонтанують крізь авторку містичним дощем, який поливає її творчий город, на якому щосекунди щось росте, весь час з’являється щось нове. І кожного разу це інша історія та інший сюжет. Навіть ваш покірний слуга не знає всього асортименту, який чекатиме глядача на виставці.
Тому не зволікайте – приходьте на святкову містерію Лариси Пуханової, приводьте своїх ведмедиків… ой, вибачте – дітлахів, близьких, знайомих, і насолодіться казковою атмосферою Чаклунки зими та різдвяним настроєм, який вам буде гарантовано!
Леонід Хомяков, мистецтвознавець