Хто і як організовує українських видавців та авторів до міжнародного книжкового форуму у Празі
Україна, особливо в останній рік, відкрила для себе силу волонтерського руху, який, судячи з усього, випробує себе і у виставковій сфері, організовуючи українських видавців та авторів на Міжнародній книжковій виставці BookWorldPrague 2015.
Фактично організувати національну експозицію України на одній з провідних європейських книжкових виставок у Центральній і Східній Європі за відсутності досвіду, державної підтримки, належного сприяння з боку дипломатичних інституцій України в Чеській Республіці, здавалося б неможливою справою. Однак бажання і снага виявились сильнішими від незнання, а створена активістами Організаційна Рада національної експозиції «Український дім» дозволила не тільки об’єднати небайдужих ентузіастів, але й спонукала до участі у Празькій книжковій імпрезі багатьох учасників з України.
Серед літературних волонтерів чимало відомих у Чехії активістів. Так, наприклад, Зінаїда Гаврилюк – член неприбуткового товариства «Празький Майдан» та громадської організації «Празькі укропки», о. Ярослав Гуляк – настоятель Греко-католицької парафії в Младій Болеславі та член Комісії міста з питань інтеграції іноземців, ЮрійКлючівський – голова громадської організації «Наш Рід» та керівник інформаційно-аналітичної служби «Європейсько-Східний діалог» (IASEED), ТарасКостюк – голова Українських профспілок в Чеській Республіці, ТарасЯкубовський – підприємець та президент Українського бізнес-клубу в Чеській Республіці, який став своєрідним гарантом, що національна експозиція «Український дім» таки відбудеться!
Фахову підтримку національній експозиції небайдужих українців забезпечила Творча група, до якої увійшли перекладач з міста Пардубіце Ганна Величко, співробітниця Слов’янської бібліотеки у Празі, перекладачка Ріта Кіндлерова, письменникіжурналіст Анатолій Крат, соціолог Академії наук ЧР, член редколегії «Українського журналу» Яна Леонтієва, керівник громадського «Об’єднання українців в Чеській Республіці» Марія Прокоп’юк, шеф-редактор часопису PLAV, україніст, перекладач і письменник Олексій Севрук. Саме Творча група перебуває на постійному зв’язку з видавцями та авторами, аби залучити їх до активної участі у виставці.
Станом на сьогодні, національна експозиція «Український дім» розраховує на участь у її роботі не менше 15 учасників з різних куточків України, включаючи видавництва та окремих авторів (очно і заочно), які пропонуватимуть власні книги з автографами. Вже відомо, що в українському павільйоні будуть представлені видання різних жанрів, причому на кількох мовах: українською, чеською, російською та угорською. З окремими учасниками з України, яких вже внесено до Каталогу виставки-ярмарку, можна познайомитись на офіційному сайті Міжнародної книжкової виставки Book World Prague 2015: http://sk2015.svetknihy.cz/cz/nejdulezitejsi-odkazy/vystavovatele/?stanek=S104
Українські активісти та організатори національної експозиції «Український дім», без заздрощів до участі України у цьогорічній XХІІ Мінській міжнародній книжковій виставці-ярмарку та сарказму до жовтневої, 2014 року – «Франкфуртер Бухмессе» (де так і не було національного павільйону!), переконані у правоті своїх намагань та силі волонтерського духу, які, на їхню думку, дозволять гідно презентувати саме у Празі і українську книгу, і українське слово, і український дух.
До слова, фінський десант ярмарку «Франкфуртер Бухмессе» – 2014, де країна вперше була почесним учасником, забезпечила делегація майже зі ста найяскравіших представників книжкового ринку, серед яких – 30 видавців. За словами фінських видавців, свою літературу вони представили сотнею німецьких перекладів. Ось дороговказ для України!
Прес-служба Організаційної Ради