Як з УРСР депортували Свідків Єгови, «куркулів» та андерсівців  — розсекречені документи онлайн

Як з УРСР депортували Свідків Єгови, куркулів та андерсівців_розсекречені_документи


Опублікували матеріали про операцію «Тройка» — примусове виселення у 1951 році трьох соціальних груп: «куркулів», єговістів та колишніх військових армії польського генерала Андерса. 

«Тройка» стала останньою депортаційною операцією, яку радянські спецслужби провели з території Західної України на початку 50-х років.

Ідею виселення єговістів у лютому 1951-го підтримав Сталін. Окрім українських єговістів, пропонувалося здійснити депортацію з Білорусі, Молдови, Латвії, Литви та Естонії. У Молдові операція «Тройка» мала назву «Сєвєр».

Операція «Тройка» на території Західної України розпочалася о 4 годині ранку 8 квітня 1951 року.

У ході операції «Тройка» депортували під час 8984 особи, 2616 з яких були дітьми. Для проведення депортації залучили більше людей, ніж у результаті було депортовано — 10 454 особи.

Колекцію з 20 документів публікує Центр досліджень визвольного руху спільно з Архівом Служби безпеки України на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху.

Обкладинка_справи_Тройка

До збірки увійшли: 

  • рапорт про кількість осіб завантажених у ешелони;

  • доповідна про завершення операції і загальну кількість виселених;

  • перелік керівного складу МГБ для проведення операції «Тройка»;

  • розрахунок сил і засобів необхідних для забезпечення заходів по депортації;

  • пам’ятка керівника оперативної групи щодо особливостей проведення операції;

  • спеціальне повідомлення про реакцію серед колгоспників  західних областей УРСР у зв’язку з виселенням, тощо.

«Спецслужби намагалися подати позитивний звіт про реакцію місцевого населення на проведення операції, — розповідає науковий редактор Е-архіву Андрій Вулочин. — Так, розлогий документ на 13 сторінок, цитує місцевих колгоспників, які нібито схвально поставились до виселень єговістів та куркулів — ті, мовляв, не хотіли працювати в колгоспах і були американськими шпигунами. Деякі навіть пропонували відправити їх до “білих ведмедів” пішки».

В одному з документів зафіксовано, що подекуди представники Свідків Єгови відмовлялися від своїх переконань у надії уникнути депортації.

Однак у звіті подали також і кілька негативних реакцій на депортацію: «Совіти мають воювати з Америкою і тому бояться нас, місцевих українців, та наших партизан. Однак, як би вони не намагалися знищити місцеве населення, вони все одно згинуть».

Також спецслужби зафіксували,  що головний кондуктор одного з потягів Володимир Оглочинський планував відмовитися везти потяг у місця виселення.

Опубліковано Новини.