Ціна Широкиного. Скільки загинуло та скільки порушень

shirokino

12 лютого в Києві в Українському кризовому медіа центрі правозахисники презентували звіт «Крайня точка» про дотримання прав людини та норм міжнародного гуманітарного права в селі Широкине Донецької області. Дослідження охоплює весь період збройного протистояння на Донбасі, починаючи з 2014 року. Моніторинговий звіт підготував Східноукраїнський центр громадських ініціатив.

Загалом правозахисники задокументували 14 типів порушень прав людини та норм міжнародного гуманітарного права, інших видів міжнародних злочинів. Серед них:

– убийства и ранения гражданских лиц в результате неизбирательных артиллерийских обстрелов;

– умышленные убийства и нанесение увечий гражданским лицам;

– покушение на убийство в связи с политическими взглядами;

– своевольные задержания;

– пытки и жестокое обращение;

– нападения на санитарно-транспортные средства, находящиеся под защитой;

– использование несовершеннолетних для участия в военных действиях;

– гендерно-обусловленное насилие (сексуальное насилие)

– надругательство над телами умерших.

Правозахисники повідомили, що за час воєнних дій у Широкиному загинули 12 цивільних осіб. Ще 24 отримали поранення різного ступеня тяжкості. Причинами смерті були кульові та осколкові поранення, а в одному випадку – побої та наступне переохолодження. Причинами поранення цивільних осіб у рівній мірі були артилерійські обстріли та дія стрілецької зброї.

Наслідком збройного протистояння під Широкине стало виселення всіх його жителів, майже повне знищення приватних будинків та об’єктів соціальної інфраструктури села. Втративши все своє нерухоме майно широкинці зазнали численних порушень соціально-економічних прав та до сих пір лишаються позбавлені адекватної підтримки з боку держави.

З вересня 2014 року в районі Широкиного загинуло щонайменше 58 українських військових. Учасники НЗФ оцінювали свої втрати в боях за село у 82 особи. Східноукраїнському центру громадських ініціатив вдалося встановити імена 40 загиблих в Широкиному учасників НЗФ, із них 12 осіб – громадяни Російської Федерації.

Автори звіту підкреслюють, що важливою його частиною є дослідження участі РФ в подіях в селі, адже участь російських військових суттєво впливає на кваліфікацію збройного конфлікту. Всього правозахисники встановили імена 67 громадян РФ, які брали участь в боях за село. Їхній середній вік складає 33 роки. Це особи з досвідом служби в морській піхоті, спецназі чи десантних військах РФ, військові запасу ЗС РФ, колишні учасники збройних конфліктів на Північному Кавказі, в майбутньому учасники конфлікту в Сирії.

Правозахисники розцінюють стан розслідувань зафіксованих порушень та злочинів як незадовільний та передадуть звіт державним органам та міжнародним організаціям для подальшого реагування.

Нагадаємо, 5 років тому розпочалася «Павлопіль-Широкинська наступальна операція» під час якої звільнили село Широкине.

Опубліковано Новини.