Польська сторона відбудує пам’ятник УПА в Грушовичах

hrushow2

Польська сторона відбудує пам’ятник Української повстанської армії (УПА) в Грушовичах. Про це у інтерв’ю для польського видання Dziennik.pl заявив керівник Кабінету Президента РП Кшиштоф Щерський.

Пам’ятник воякам УПА в селі Грушовичі поблизу Перемишля знищили польські націоналісти весною минулого року.

pomnik

«Чітко сказано: якщо у польських Грушовичах є поховані українці, – пам’ятник буде відновлений, тому що ми захищаємо цвинтарі. Це не проблема», – сказав К. Щерський, який у розмові говорив зокрема про справу закону про ІНП та історичної пам’яті.

hrushow1

На прохання журналіста прокоментувати висловлені сумніви Святославом Шереметою, відповідальною особою за процес ексгумації в Україні, щодо місця поховань у Грушовичах та відстані встановленого пам’ятнику, К. Щерський відмовився коментувати.

Krzysztof_Szczerski_Sejm_2014

Потім додав: «З усією повагою, але ми не зводитимо цю розмову до нюансів, питання відстані в метрах від пам’ятника.  У випадку Польщі ми говоримо про тисячі непохованих осіб. Люди, тіла яких лежать в ровах, на полях, у лісах, на луках. Люди, яких не можна поховати, тому що Україна не погоджується на ексгумацію. Дискусія про відстань від якогось пам’ятника як умову гідного поховання жертв злочину є образливою», – заявив Кшиштоф Щерський.

Нагадуємо, про можливість відновлення пошуково-ексгумаційних робіт у місцях загибелі поляків в Україні та збереження місць пам’яті в обох країнах розмовляли віце-прем’єр-міністри Польщі та України у лютому у Варшаві. Наступний раунд переговорів, зокрема у справі відновлення знищених українських увічнень на території Польщі (а також пам’ятника у Грушовичах), мав би відбутися у Києві.

Пам’ятник УПА на грушовицькому цвинтарі був зведений у 1994 році. Від 2012 року був кілька разів осквернений та згодом знищений. Після його минулорічного демонтажу, справами понад десятка випадків руйнування місць української пам’яті, які від 2015 року відбувалися в східних регіонах Польщі, зацікавилося зокрема Міністерство закордонних справ України.

7 липня 2017 року на цвинтарі у Грушовичах польські націоналісти встановили та освятили Хрест з «Пам’ятника воїнам УПА» на тому ж місці, де раніше стояв монумент, але присвячений він українцям, які в роки Другої світової рятували поляків «перед смертю від рук УПА».

Джерело: nasze-slowo

Опубліковано Новини.