У вільний доступ виклали 30 документів про одну з найбільших «національних операцій» Великого терору 1937—1938 років — проти польського населення.
Центр досліджень визвольного руху спільно з Архівом Служби безпеки України публікує онлайн колекцію розсекречених документів «Польська операція» 1937–1938 рр. Документи можна завантажити на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху: https://bit.ly/3mr927O
Всього за час проведення операції на території Української РСР заарештували майже 56 тисяч осіб. З них 47327 — розстріляли, а решту відправили в концтабори.
Відомі випадки, коли переглядали навіть справи вже засуджених поляків, що відбували покарання. Їм додавали новий термін, обґрунтовуючи тим, що попереднє слідство було «слабке».
Матеріали колекції показують, як готували та проводили операцію. До збірки увійшли:
-
накази та вказівки НКВД щодо проведення операцій за «національною ознакою»;
-
доповідні записки, телеграми про особливості проведення операції;
-
списки заарештованих і засуджених військовослужбовців звинувачених у приналежності до «Польської військової організації» (ПОВ);
-
повідомлення чекістів про діяльність агентів іноземних розвідок на території УРСР, зокрема німецько-польських «шпигунсько-диверсійних організацій»;
-
зведені дані про кількість осіб, що були заарештовані НКВД УССР у період проведення операції за «національною ознакою»;
-
довідки про кількість інших засуджених по польській операції.
Опубліковано також Оперативний наказ №00485 наркома внутрішніх справ СРСР Миколи Єжова про початок проведення «польської операції». Перший пункт документу говорить: «з 2-го серпня 1937 року розпочати масштабну операцію, направлену на повну ліквідацію місцевих організацій ПОВ, а також її диверсійно-шпигунських та повстанських кадрів на промислових об’єктах, у транспорті, радгоспах і колгоспах. Операцію необхідно завершити у тримісячний термін, а саме до 20 листопада».
Доповненням до наказу наркома внутрішніх справ СРСР Миколи Єжова № 00606 було створення особливих трійок. Одним із їхніх завдань було «винесення вироку відповідно до наказу наказу №00485 по першій і другій категорії». Перша категорія — розстріл, друга — табори.
Під час проведення операції ліквідації підлягали звинувачені у членстві в «Польській організації військовій» (ПОВ). Однак до списків арештованих окрім поляків також іноді потрапляли українці, євреї, білоруси.
«Польська операція була типовою злочинною акцією радянської влади, що вигадала собі так звану “п’яту колону” у передвоєнні роки і знищила її, — говорить координатор Е-архіву Денис Пасічник. — Документи свідчать про ліквідацію 125 “шпигунських резиденцій”, 38 “польських націоналістичних організацій” та 69 “диверсійно-повстанських організацій” на території УРСР».
Більше документів з колекції — на сайті Електронного архіву.