На День вишиванки — в «Тюрмі на Лонцького» виставка тюремних вишивок ГУЛАГу

17 травня о 16.00 запрошуємо до Національного музею-меморіалу “Тюрма на Лонцького” на лекцію Oksana Kis “Творчість як спротив у невільницькому повсякденні українок-політв’язнів ГУЛАГу” .
Десятки тисяч українок, засуджених за політичними звинуваченнями до тривалого ув’язнення у тюрмах і таборах ГУЛАГу, попри голод, холод, надривну працю і хвороби, продовжували творити. 
Попри суворі заборони і жорстокі покарання, вони співали пісень, складали вірші, малювали, робили аматорські вистави і вишивали. Що спонукало тих виснажених жінок витрачати рештки сил на творчість? Що давала жінкам ця творчість? Про це – у лекції Оксани Кісь.
Оксана Кісь – історикиня та антропологиня, головна редакторка сайту “Україна Модерна”, докторка історичних наук. 
Очолює Українську Асоціацію Дослідників Жіночої Історії. 
Авторка книги “Українки в ГУЛАГу: вижити значить перемогти (Львів, 2017).

17 травня 2018 року о 17.00 у Національному музеї-меморіалі “Тюрма на Лонцького” відбудеться відкриття виставки вишитих ікон “Колір молитви”
Основними експонатами є вишиті на засланні та під час ув’язнення образи та серветки, зокрема, у тюрмі на Лонцького.
Ховаючись від пильного ока тюремних наглядачів, ув’язненні українки вишивали голками із риб’ячих кісток та кольоровими нитками, витороченими із власного одягу на невеликих клаптиках тканини, що їх вдавалося зберегти під час постійних обшуків. 
Така робота ставала для них духовним розважанням не просто в аматорській творчості, а насамперед у зосередженій молитві. Про це свідчать християнські мотиви вишитих елементів, серед яких переважає поширена іконографія Богоматері, ангелів, хреста, а також написи зі словами молитви до Бога. 
Віра підтримувала на дусі ув’язенних українок у важкий час. Вишиваючи свої сподівання на кращу долю, вони просили волі не тільки для себе особисто, а й для своїх дітей, батьків, родини, народу та Батьківщини.
Запрошуємо у День вишиванки відвідати виставку особливих та унікальних експонатів.

Опубліковано Новини.