«Якби мені ще раз довелося так прожити життя — то я, попри все, прожив би його так»
На 90-му році життя помер Юрій Шухевич — Герой України, дисидент, член Української Гельсінської Групи, син генерала УПА Романа Шухевича.
Юрій-Богдан Шухевич народився 28 березня 1933 року. У 13-річному віці його разом із сестрою помістили в дитбудинок для дітей «ворогів народу», що знаходився в Донецьку. Звідти юнак двічі тікав. Під час однієї з втеч йому вдалося побачитися з батьком.
У 15-річному віці Юрія Шухевича засудили до 10 років позбавлення волі.
У 1954 році Шухевича не звільнили відповідно до указу Президії Верховної Ради СРСР про умовно-дострокове звільнення неповнолітніх. Сина генерала УПА відпустили на волю лише у квітні 1956-го, однак у жовтні того ж року надійшов протест Генерального Прокурора СРСР Романа Руденка й Шухевичу довелося повернутися у в’язницю.
У 1958 році, коли Юрій Шухевич відбув 10 років ув’язнення, КҐБ почав проти нього нову справу. Радянський суд визначив вирок у вигляді 10 років ув’язнення та заборони проживання в УРСР.
У 1972 році дисидент отримав чергові 10 років ув’язнення та 5 років заслання за написання тексту «Роздуми вголос». У 1982 році Шухевич був висланий у Тюменську область.
Юрій Шухевич вийшов на свободу після останнього терміну в 55 років. Через повну втрату зору в радянських тюрмах він потрапив у будинок для інвалідів. Лише в 1990 році Юрій Шухевич отримав дозвіл повернутися в Україну.
Політв’язень та десидент, він займався правозахисною діяльністю, був членом Української Гельсінської Групи. Очолював політичну партію Українська Національна Асамблея та Українську Народну Самооборону (УНА-УНСО) з 2006 до 2014 року. Обраний народним депутатом VIII скликання. У 2006 році президент України Віктор Ющенко присвоїв Юрію Шухевичу звання Героя України.
Вічна пам’ять!