Українець зі світовим ім’ям

 

 

 

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Руслана Огієвська

завідувачка  відділу

«Садиба Кочубеїв»

Національного заповідника

«Гетьманська столиця»

Україна подарувала світові багато талановитих людей, що своїми досягненнями зробили вагомий внесок у соціально-економічний розвиток людської цивілізації. Одним із представників когорти видатних постатей є уродженець Батуринського краю Петро Іванович Прокопович. Саме він зробив епохальне відкриття, яке стало вододілом між «диким» та «раціональним» бджільництвом.

У 1814 році Петро Прокопович винайшов і сконструював перший у світі втулковий вулик з рамками та роздільною решіткою, що дало можливість займатися бджільництвом у промислових масштабах! Завдяки Петру Прокоповичу Україна здобула міжнародне визнання і сьогодні входить у п’ятірку світових експортерів меду.

Не менш вагомим виявився внесок вченого у вивчення біології бджоли та раціональних способів їх утримання, у організацію промислового бджільництва, в удосконалення галузевої наукової технології, у започаткуванні системного вивчення та вирощування медоносних рослин. На повагу заслуговує блискуче втілення Петром Прокоповичем усіх його наукових досягнень у практичну діяльність. Не випадково його власна пасіка, кількість вуликів якої сягала 10 тисяч, стала найбільшою пасікою за всю історію бджільництва.

Нащадок славного козацького роду є першопрохідцем у створенні в Східній Європі навчального закладу, де досконало і органічно поєднувалася фахова підготовка з практикою. У 1828 році Петро Прокопович заснував першу в країні школу практичного бджільництва, яка досить швидко стала справжнім показовим центром галузевого дослідництва. Школа Прокоповича успішно функціонувала 51 рік і підготувала до 1000 кваліфікованих пасічників.

Справа, започаткована Петром Прокоповичем, живе і розвивається й досі, причому, на академічному рівні. В Україні існують навчальні та науково-дослідні заклади, які здійснюють підготовку професійних бджолярів.

Все своє життя цей палкий винахідник і популяризатор передових методів ведення сільського господарства проводив дослідження і працював над тим, щоб передати свої знання якомога ширшому колу людей. Усього з-під пера Петра Прокоповича вийшло понад 60 різних публікацій. Про його вагомий внесок у розвиток бджільництва пам’ятають і сьогодні, його винаходи використовують у сучасному бджільництві провідні пасічники України.

2Ювілейна монета «Петро Прокопович» (Серія «Видатні особистості України). 2015 р. Зібрання Національного заповідника «Гетьманська столиця».

На жаль, агресія росії свідомо знищує українську економіку, наносить нищівні удари по сільському господарству, від чого потерпає і бджільництво. Велика частина пасік на окупованих та обстрілюваних територіях зруйнована, порушено виробничі процеси, логістику. Галузі нанесено незворотних збитків. Бджолярі України не втрачають оптимізму, вірять у перемогу, працюють, щоб зберегти і примножити результати своєї невтомної діяльності.

 

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа