Документальний фільм про борця із зросійщенням Святослава Караванського

Святослав Караванський

Український інститут національної пам’яті (УІНП) та «Історична правда» презентували спільний проєкт – документальний цикл про українських дисидентів-політв’язнів. Фільм з цього циклу про українського мовознавця, в’язня комуністичних концтаборів, в яких провів понад тридцять років, борця з русифікацією та за дубляж фільмів українською мовою Святослава Караванського.

«Торік, у 2020 році виповнилося 100 років від дня народження Святослава Караванського. Цей ювілей відзначався на державному рівні з ініціативи УІНП та згідно з Постановою парламенту. Тож наш важливий просвітницький відеоматеріал транслювався в рамках угод про інформаційну співпрацю, які з боку УІНП підписав голова Інституту нацпам’яті Антон Дробович та менеджментом полтавських телеканалів. УІНП запрошує освітні та культурні установи використовувати ці фільми з просвітницькою метою», – розповіли у полтавському офісі Північно-східного міжрегіонального відділу УІНП.

Святослав Караванський (24 грудня 1920 – 17 грудня 2016) – український мовознавець, який народився в Одесі. Був у підпіллі ОУН. Багатолітній в’язень радянських концтаборів, в яких провів понад тридцять років. Святослав Караванський уклав перший словник українських рим, який поширювався через самвидав. Виступав за дубляж фільмів українською мовою. В 1965 році, занепокоєний посиленням русифікації у навчальних закладах, написав статтю «Про одну політичну помилку». Це стало підставою для радянської влади знову відправити дисидента у табори.


Як зазначила Любов Крупник, продюсерка документального циклу,  авторка ідеї, співробітниця УІНП, фільми є внеском у те, щоб у медійному просторі більшало героїв, які справді багато зробили для здобуття Україною незалежності та є носіями цінностей, які варто наслідувати. Олег Бажан, старший науковий співробітник Інституту історії України Національної академії наук на офіційному сайті УІНП зауважує: фільм про одесита Святослава Караванського показує, що дисидентський рух охоплював усю Україну, а не обмежувався «націоналістичним» Львовом чи Києвом.

karavan&strokata&nahaylo2Перше фото Святослава Караванського і Ніни Строкатої після їх депортації з СССР

Північно-східний відділ УІНП (за матеріалами офіційного сайту https://bit.ly/3oN98sd )

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа