Знак Соборності. Великий герб України: від Нарбута до Якутовича

Афіша

З 25 листопада 2020 по 24 січня 2021 року у Національному художньому музеї України триватиме виставковий проєкт «Знак Соборності. Великий герб України: від Нарбута до Якутовича». Столітню традицію Великого герба України проєкт розкриває у двох аспектах: історичному та мистецькому.

2

Великий герб України слугує втіленням провідної національної ідеї – соборності українських земель та їхнього демократичного республіканського устрою. Проте герб – це не тільки збірка геральдичних норм і правил, а передусім мистецький твір. До історії творення Великого державного герба України долучилися такі визначні українські митці, як Георгій Нарбут, Василь Кричевський, Сергій Якутович та інші.

3

Перші начерки державної символіки України, розроблені для УНР у 1917 році, належать видатному майстру Георгію Нарбуту, а у 1918 році свої проєкти гербів та печаток підготував ще один видатний митець – Василь Кричевський. На еміграції геральдичну традицію розвивав зокрема Микола Битинський, чий альбом «Державні відзнаки України» вперше буде представлено у повному обсязі. Остання ж художня редакція проєкту Великого державного герба України належить одному з найвидатніших українських графіків – Сергію Якутовичу. Експозиція виставки «Знак Соборності» дасть глядачам уявлення про те, як розвивався і трансформувався художній образ головного державного символу за сто років.

1

У двох виставкових залах буде представлено майже 60 експонатів, третину з яких публіка побачить вперше, зокрема печатку Української Держави, виготовлену за ескізом Василя Кричевського, та печатку Державного секретарства авторства Георгія Нарбута з колекції Національного художнього музею, а також буде представлено оригінальну матрицю для цієї печатки, про існування якої не було відомо понад століття.

ескіз Нарбута 2Ескіз Нарбута

У зв’язку з пандемією COVID-19 музей опановує нові формати роботи. Тож проєкт «Знак Соборності» – це перша виставка у практиці NAMU, яка буде представлена глядачам в онлайн-форматі (серія відео на музейному YouTube-каналі, стріми, спеціальні дописи в соцмережах). Потрапити до експозиційних залів зможе лише обмежена кількість відвідувачів на кураторських екскурсіях за попередньою реєстрацією.

4

Відкриття проєкту «Знак Соборності. Великий герб України: від Нарбута до Якутовича» відбудеться 25 листопада (середа) о 17:00 за адресою: вул. М. Грушевського, 6.

ескіз НарбутаЕскіз Нарбута

Куратор виставки: Юрій Савчук, історик, фахівець з геральдики та вексилології, співавтор проєкту Великого державного герба України.

Виставковий проєкт здійснюється Національним художнім музеєм України у співпраці з Музеєм Шереметьєвих та Фондом інтелектуальної співпраці «Україна – ХХІ століття». Міжнародним партнером проєкту виступили Український Музей і Бібліотека у Стемфорді (США).

До проєкту долучилися:

Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького

Львівський історичний музей

Чернігівський обласний історичний музей імені В. В. Тарновського

Музей історії міста Києва

Інститут рукопису національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського

Центральний державний архів вищих органів влади та управління України

Центральний державний історичний архів у м. Києві

Галузевий державний архів Служби безпеки України

Дирекція художніх виставок України

Приватні збірки: Олександр Алфьоров, Олександр Непрель, Юрій Савчук, Василь Яблонський.

Опубліковано Головне, Культура.