Вечір Василів

IMG_9604

Традиційно 12 січня у Колонній залі КМДА відбувся Вечір Різдвяних Василів, започаткований у 1989 році легендарним політв’язнем совісті, філософом і публіцистом Євгеном Сверстюком в пам‘ять про відомих Василів: Стуса, Симоненка, Чумака, Еллана Блакитного, Кука, які народились в Різдвяні дні.

12 січня – День українського політв’язня, що відзначається від 1975 року за ініціативи В’ячеслава Чорновола, адже саме цього дня 1972 року в Україні розпочався «генеральний погром» українського шістдесятництва: упродовж кількох днів було заарештовано цілу плеяду відомих представників національно-демократичного руху. За кілька післяріздвяних днів 1972-го року були заарештовані Василь Стус, Іван Дзюба, Євген Сверстюк, В’ячеслав Чорновіл, Іван Світличний, Іван Гель та інші представники українського національного-демократичного руху.

Україні і сьогодні доводиться боротись за визволення своїх синів і дочок – сучасних політв’язнів Кремля. Тому на Вечорі Різдвяних Василів спогади про дисидентське небобратство та про феномен «прямостояння» межуватимуть з роздумами про історичні уроки, які повторюються, про нинішніх кремлівських бранців та сучасну, імперську тоталітарну Росію.

У Колонній залі КМДА зібралося чимало людей, які вшанували українських дисидентів радянського періоду та наголосили, що не можна забувати про нинішніх українських політв’язнів Кремля. Про те, що потрібно кожному пам’ятати про те, що святковий настрій під мирним небом гарантується тими, хто зі зброєю захищає Україну на сході, та жертвою тих, хто перебуває в холодних російських в’язницях та у підвалах тимчасово окупованих територій.

Своїми спогадами про Василя Симоненка, Василя Стуса та Євгена Сверстюка, а також про ситуацію з новітніми політв’язнями путінського режиму поділилися політв’язень радянських таборів, історик дисидентського руху Василь Овсієнко, колишній політв’язень, громадський діяч, учасник національно-визвольного руху Олесь Шевченко, голова Всеукраїнського товариства політичних в’язнів і репресованих Орися Сокульська… До них долучилися Маргарита Довгань – шістдесятниця, громадська та культурна діячка, Олександр Сугоняко – громадський діяч, шеф-редактор газети «Наша віра», Володимир В’ятрович – народний депутат України, Олександра Матвійчук – правозахисниця, голова правління Центру громадянських свобод, Віра Соловйова – директорка видавництва «Кліо», ініціаторка вечора…

Для підтримки українських політв’язнів, які перебувають у неволі, на Вечорі організували написання листів бранцям Кремля. Для них кожен аркуш з добрими словами – це нагадування, що їх не забувають та чекають на волі в рідній Україні. Важливо, щоб політв’язні і військовополонені відчували, що їх тут чекають і що вони потрібні рідній країні.

Видавництвом «Кліо» для учасників вечора були представлені книги про рух опору 60-80-х років, спогади Євгена Сверстюка, Василя Овсієнка, Маргарити Довгань, а також спогади про Василя Стуса.

Зі сцени звучала поезія Василя Стуса, Василя Симоненка, якому 8 січня виповнилося б 85 років, та спогади про рух «шістдесятників» у виконанні лауреатів премії ім. Василя Стуса: актора і барда Кирила Булкіна, автора-виконавця Ігоря Жука, бандуриста і лірника, лідера гурту «Хорея Козацька» Народного артиста України Тараса Компаніченка…

Традиційно учасників заходу вітав Колядками та Щедрівками дитячий фольклорний театр «Дай Боже». Організаторами заходу виступили: Київська міська рада, Видавництво «Кліо» та Громадська організація «Центр Громадянських Свобод» за інформаційної підтримки Українського інституту національної пам’яті, Національної спілки письменників України, тижневиків «Слово Просвіти» і «Українська літературна газета», та Радіо «Культура».

Георгій Лук’янчук

Опубліковано Громадське життя.