Свята Покрова – опікунка українського війська

118883993_760548624764179_3793466436265599745_o

28 серпня у Тернополі на території Музею національно-визвольної боротьби Тернопільщини урочисте відкрили монумент «Свята Покрова – опікунка українського війська». Захід приурочений трьом величним датам: Святу Успіння Пресвятої Богородиці (Першої Пречистої), Дню Незалежності України та Дню пам’яті захисників України.

Фундатором виготовлення монумента був світлої пам’яті Степан Шпак – уродженець села Верб’ятин Бучацького району Тернопільської області. З початку Другої світової війни, як емігрант, проживав у Німеччині, США, Канаді, де брав активну участь у громадсько-політичному житті – працював у Конгресі українців в Канаді, Об’єднанні колишніх вояків УПА в США, належав до Видавничого комітету «Літопис УПА»… Зі здобуттям Україною незалежності віднайшов поховання свого тата, який був репресований та вбитий катами НКВС та своєї матері, яка померла і похована у м. Копєйськ Челябінської області, де відбувала заслання…

Ініціаторами спорудження монумента у Тернополі саме на території Музею національно-визвольної боротьби Тернопільщини стали Роман Кулик – голова Фундації Степана Шпака, Микола Посівнич – президент Благодійного фонду «Літопис УПА» ім. Володимира Макара, Ігор Гомзяк – директор видавництва «Літопис УПА» та його заступник Богдан Столяр і Євген Філь – директор Музею національно-визвольної боротьби Тернопільщини.

Автор монумента світлої пам’яті Петро Кулик – відомий український скульптор, автор цілого ряду пам’ятників, встановлених в Україні, Канаді, США, серед яких – пам’ятники українському Гетьманові Іванові Підкові у Львові та Черкасах, поетові Січового Стрілецтва Романові Купчинському в Розгадові, князеві Василькові у Теребовлі, Іванові Франкові у Торонто, князям Володимиру та Ользі в Чикаго… Реалізовував проект у натурі Володимир Цісарик – відомий український скульптор-монументаліст, учасник багатьох міжнародних проектів…

В урочистому відкритті монумента взяли участь священнослужителі двох українських церков – Української Греко-Католицької Церкви та Православної Церкви України; керівники владних структур області; депутати Тернопільської обласної ради; військові, добровольці та правоохоронці, волонтери; меценати музейної справи; представники громадськості, політичних організацій та засобів масової інформації, а також гості Тернополя – зі Львова, Києва, Дніпра, Торонто…

Урочиста церемонія відкриття монумента розпочалася богослужінням, яке очолив Архієпископ Тернопільський і Бучацький Тихон ПЦУ, на честь Свята Успіння Пресвятої Богородиці, спільною молитвою за світлу долю Української держави та усіх її громадян, за святу пам’ять про героїв, які віддали життя за незалежність та соборність у боротьбі з російським агресором та його найманцями на Східних теренах України, за мир та добро на Землі, а також освяченням скульптури Пресвятої Покрови.

Зі Святом Пресвятої Богородиці та з урочистою подією відкриття монумента на та гостей заходу привітали: голова обласної ради Віктор Овчарук, голова оргкомітету із спорудження монумента, перший заступник голови обласної ради Василь Деревляний; Микола Посівнич – президент Благодійного фонду «Літопис УПА» ім. Володимира Макара; Олег Сиротюк – голова депутатської фракції ВО «Свобода» в обласній раді; Леонід Бицюра – перший заступник Тернопільського міського голови; Євген Філь – директор Музею національно-визвольної боротьби Тернопільщини, Ігор Олещук – в’язень сталінських ГУЛАГів. Вони також наголосили на важливості розвитку музейної справи, праці з відродження української історичної спадщини.

Під час заходу відбулась церемонія нагородження відзнаками обласної ради та грошовими преміями воїнів Збройних Сил України – учасників сучасної російсько-української війни, а також родин, чиї сини, чоловіки та батьки загинули у боротьбі з російськими агресорами.

Передбачається щорічне проведення 14 жовтня біля монумента «Свята Покрова – опікунка українського війська» урочистих заходів з нагоди Дня Українського козацтва, створення УПА, Дня Захисника України.

Іван Сута

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа