Правозахисні організації вважають розслідування справи Гандзюк неефективним

gandziuk_G

A+ A-

Ми, українські правозахисні організації, вважаємо неприпустимим покривання замовників нападу на Катерину Гандзюк та закликаємо органи правопорядку розслідувати не лише вбивство, а й саботаж слідства. 

4 листопада 2018 року, коли світ сколихнула страшна звістка про смерть Катерини Гандзюк, представники правоохоронних органів зробили чергову порцію заяв про те, що для покарання винних у вбивстві проводяться всі необхідні слідчі дії. Проте за рік, окрім вироків п’ятьом виконавцям злочину, до суду не було передано обвинувальні акти щодо жодного з тих, кого слідство називає причетними до організації та замовлення вбивства. Так, ймовірний організатор нападу Олексій Левін, якому оголошено підозру, після розголошення матеріалів справи поліцейськими виїхав за кордон та переховується від слідства. Заарештований невдовзі після смерті Гандзюк Ігор Павловський, який, за версію слідчих, є посередником в організації злочину, згодом був звільнений судом під особисте зобов’язання та вже чотири рази не з’явився у судове засідання. Владислав Мангер, якого слідчі, а також рідні і друзі Катерини називають одним із замовників убивства, вийшов під заставу у 2,5 мільйони гривень та наразі має всі шанси уникнути справедливого судового процесу. Решта співучасників вбивства досі не названі.

Важливо зазначити, що навіть такі незначні зрушення у справі стали можливі завдяки посиленому тиску ініціативи “Хто замовив Катю Гандзюк?“, контролю правозахисників і медіа, розслідуванням журналістів і пильній увазі міжнародної спільноти.

Сьогодні ми бачимо заяви очільників Генеральної прокуратури України та представників Служби безпеки України про суттєвий прогрес у слідстві. На жаль, ті самі заяви без наслідків ми спостерігали і від попереднього керівництва правоохоронців.

Зважаючи на це,

  • закликаємо очільників правоохоронних органів, керівників слідчих підрозділів та конкретних прокурорів і слідчих, які працюють у справі, професійно, безсторонньо та ефективно, розслідувати жорстоке та цинічне вбивство активістки, громадської діячки та антикорупціонерки Катерини Гандзюк;
  • вимагаємо покарати не лише злочинців, які замовили, організували та скоїли напад, але й посадовців, які покривали їх;
  • застерігаємо представників влади, у тому числі Генерального прокурора України Руслана Рябошапку, голову СБУ Івана Баканова від порожніх обіцянок, приурочених до трагічної дати;
  • закликаємо Верховну Раду України створити дієву тимчасову слідчу комісію щодо розслідувань нападів на Катерину Гандзюк та інших активістів та найближчим часом заслухати інформацію про стан розслідування нападів на громадських активістів;
  • звертаємось до Президента України Володимира Зеленського з закликом посилити особистий контроль за розслідуванням справи Катерини Гандзюк та вжити всіх можливих заходів, щоб захистити громадянське суспільство в Україні. 

Безкарність у справі Катерини Гандзюк та інших активістів, незроблені владою та правоохоронцями висновки щодо попередніх випадків нападів породжують чергові хвилі насилля проти громадянського суспільства. Ми закликаємо нарешті поставити запобіжник у вигляді ефективного розслідування та правосуддя.

Медійна ініціатива за права людини

Центр прав людини ZMINA

ГО Truth Hounds

Центр громадянських свобод

Ініціатива “Хто замовив Катю Гандзюк?”

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа