Документальний фільм «Флотоводець роду Остроградських — генетична пам’ять»

Без імені

Таку назву має новий документальний короткометражний фільм про військового діяча, контр-адмірала Військово-морського флоту УНР і Української держави Михайла Остроградського (1870-1923). Створили це просвітницьке відео про свого видатного земляка редакція газети «Козельщинські вісті» та гурток «Юний журналіст» Козельщинського Будинку дитячо-юнацької творчості. Нагадаємо, борець за незалежність України у ХХ столітті Михайло Остроградський народився понад 150 років тому, 21 грудня у селі Пашенівка, яке нині належить до Хорішківського старостату Козельщинської селищної ради Полтавської області.

Автори фільму використали кадри з анімаційного ролика Інституту нацпамяті про підняття українських прапорів на Чорноморському флоті. У ньому оповідається про події 29 квітня 1918 року. Тоді весь Чорноморський флот був проголошений флотом Української Народної Республіки і видано наказ урочисто підняти українські національні синьо-жовті прапори. Створення і показ короткометражки козельщинці присвятили знаменній даті, яка відзначається цьогоріч – 30-річчю відновлення державної незалежності України. З огляду на карантинні обмеження презентація відбулася у соціальних мережах. Зокрема, фільм оприлюднили на офіційних сторінках «Козельщинських вістей» у Фейсбуку та youtube.com.

Стоп-кадр з фільму-розповідь Ігоря Гриценка

«Про цю людину ми дізналися лише у грудні минулого року і були вражені: виявляється, ми — земляки не одного Остроградського, який прославив свій рід на увесь світ, а, принаймні, двох! Тезко великого математика і його внучатий племінник Михайло Михайлович Остроградський став відомий українській історії не лише як перший флотоводець Української держави у 1918 році, але і як великий патріот України, вірний своєму родовому корінню. Тоді ж, у грудні й виникла думка зробити свій посильний внесок в популяризацію історії боротьби за незалежність України — створити телезамальовку про нашого видатного земляка. Працювали три місяці, разом зі зйомками у Запоріжжі, Хорішках і Пашенівці», – розповіла у Фейсбуку ініціаторка і менеджерка проєкту, редакторка газети «Козельщинські вісті» Надія Литвин.

Місце де розташовувався родинний склеп ОстроградськихМісце де розташовувався родинний склеп Остроградських

Вона висловила вдячність вихованцям гуртка «Юний журналіст» Козельщинського БДЮТ за активну підтримку ідеї, а також вчителям та одинадцятикласникам Хорішківського ліцею за сприяння та співпрацю; досліднику історії українського морського флоту Ігорю Гриценкові (м. Запоріжжя) за участь, консультації та надані історико-архівні матеріали.

Стоп-кадр з фільму-село Пашенівка-мала батьківщина флотоводцяСтоп-кадр з фільму-село Пашенівка-мала батьківщина флотоводця

«Торік у грудні, з ініціативи Українського інституту національної пам’яті (УІНП) згідно з Постановою Верховної Ради «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2020 році» 150-річчя з дня народження цього нащадка старого гетьманського роду з Полтавщини відзначалося на державному рівні. Ювілей став поштовхом до цілої низки просвітницьких заходів. За підтримки державної установи «Український культурний фонд» всеукраїнське інтернет-видання «Новинарня» створило 20-хвилинне документальне відео «Михайло Остроградський — будівничий флоту незалежної України». Козельщинська бібліотека імені Олеся Гончара провела просвітницький захід. А цьогоріч на фасаді Хорішківського ліцею Козельщинської територіальної громади урочисто відкрили меморіальну дошку Михайлові Остроградському. Створення творчим колективом газети «Козельщинські вісті» цього відеоматеріалу – ще один вагомий крок у справі популяризації постаті першого в новітній історії командувача Українського флоту», – прокоментували подію в полтавському офісі Північно-східного відділу УІНП.

Північно-східний відділ УІНП

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа