«Дніпро» на волзьких берегах – українці в Тольятті

З розпадом Радянського Союзу в пострадянських країнах стало можливим створення національно-культурних товариств. Серед українців м. Тольятті виникла ідея створення українського земляцтва. Українці хотіли зберегти і розвивати національну культуру, спілкуватись рідною мовою, працювати на створення позитивного іміджу України.

Офіційна дата реєстрації українського земляцтва «Дніпро» м. Тольятті Самарської області як громадської національно-культурної організації 3 грудня 1994 р. Земляцтво є громадською організацією української діаспори м. Тольятті, де проживає біля 15 тисяч українців, має Статут, гімн, емблему, пам’ятний значок. Мета діяльності земляцтва – відродження, збереження, розвиток і пропагування української культури, української мови, вшанування видатних українців, історичних пам’яток і дат, встановлення зв’язків з історичною батьківщиною – Україною, зміцнення дружніх відносин і співробітництво між національно-культурними товариствами, яких у Тольятті понад 20, а національностей більше ста.

Першими співголовами координаційної ради земляцтва були обрані Григорій Гасич, Григорій Яковенко, Лариса Курочкіна. Скоро українська громада опинилася у полі зору жителів міста,  місцевої влади, засобів масової інформації. Одна з місцевих газет подала влучне порівняння «українське земляцтво Дніпро – Острів Україна».

Духовна атмосфера надихала до творчої роботи. У жовтні 1996 р. був створений хор, керівником якого став учитель музичної школи (з 1998 р. інститут мистецтв) Віталій Головко. Він –  беззмінний художній керівник хору «Дніпро», поєднуючи в собі ще й роль концертмейстера і аранжировщика  українських пісень. З 2013 р. з хором також працює концертмейстер Микола Луковкін.

З приміщенням для земляцтва спочатку були труднощі, але згодом завдяки постійним клопотанням перед місцевою владою голови Ради національно-культурних товариств Тольятті Ростислава Коляди з’явився Центр національних культур, який базувався у приміщенні місцевої філармонії, де проводились репетиції хору.

Ростислав Коляда – голова правління українського земляцтва «Дніпро» з 1999 по 2015 р. Разом із заступником Петром Лісничим вони згуртували активну команду.

За особистий внесок у покращення іміджу України, популяризацію її історичної спадщини і сучасних досягнень Указом Президента України (№ 623-2009) Ростислав Коляда нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня.

З початку 2016 р. головою правління була обрана Тетяна Андреєва, активістка земляцтва, солістка народного хору.

Земляцтво заснувало газету «Думка» та інформаційний листок «Дніпровець» (редактори Володимир Вовкогон і Григорій Яковенко). Громада співпрацювала з газетою «Промінь» Самарського українського національно-культурного центру (членом редколегії є дніпрянка Валентина Ліснича). Створено музейний куточок, експонатами якого є подарунки земляків з України. Організована бібліотека з українськими виданнями (біля тисячі книг). Дизайнер емблеми земляцтва – конструктор АВТОВАЗ’у Владислав Пашко. Громада має національні музичні інструменти – бандури, працює ансамбль бандуристок. Представники земляцтва – активні учасники Всесвітніх форумів українців у Києві. Засновано звання «Почесний член українського земляцтва «Дніпро», яке присвоєно діячам культури за тісні зв`язки з колективом «Дніпра»: народному артисту України Святославу Пикульському, заслуженій артистці України Аллі Толстих, солістці Большого театру Оксані Лісничій, народним артисткам України (тріо бандуристок «Вербена», Київ) Лідії Зайчковській, Ользі Калініній, Людмилі Лариковій.

Земляцтво є організатором щорічних міських свят української культури (за участю хору «Дніпро», студентів інституту мистецтв та учнів загальноосвітніх шкіл), Різдвяних свят, музично-літературних вечорів, присвячених видатним синам і дочкам України, виставок прикладного мистецтва, робіт місцевого художника-графіка Степана Бучинського, конкурсу знавців української мови, Днів слов’янської писемності і культури.

Земляцтво також було учасником регіональних і обласних фестивалів «Вінок дружби», «Братерських народів союз віковий», «Дружба народів Волги і Дніпра», «В сім’ї єдиній», «Єдина пісня народів Росії», метою яких є зміцнення дружби народів різних національностей. Колектив брав участь у міських конкурсах–грантах, які проводить громадський фонд Тольятті, і за рахунок яких були придбані національні костюми.

Не забували «Дніпряни» і своїх сусідів-українців, співпрацювали з українськими  громадами міст Росії, допомогли створити українське земляцтво «Краяни» у м. Димитровграді Ульяновської області. Обмінювалися досвідом і співпрацювали з українським товариством «Вербиченька» м. Нижньокамська (Республіка Татарстан).

Земляцтво займалось благодійною діяльністю. Члени земляцтва організували фінансову підтримку учасникам молодіжного симфонічного оркестру Поволжя Олександру Стернату, Тамарі Солодкій для благодійних концертів у пансіонаті ветеранів праці і в гарнізонному військовому шпиталі, Григорію Яковенку для публікації його книги «Козак Мамай».

Виготовлено і оформлено понад 20 планшетів, які відображають усі напрями діяльності земляцтва і постійно оновлюються.

Візитівкою земляцтва є хор. На базі хору створені вокальні ансамблі – фольклорний, жіночий, також ансамбль бандуристок. Хор став дипломантом Всесвітнього фестивалю «Український спів у світі» (2001р., Київ), лауреатом трьох Всеросійських фестивалів української пісні ім. Олександра Кошиця (2000 – 2006 р., Москва), а також фестивалю «Сорочинський ярмарок в Москві» (2009 р.). Стали лауреатами цих фестивалів: фольклорний ансамбль і солісти Олександра Бекетова, Ніна Бондаренко, Валентина Ліснича та Людмила Степанова. Хор «Дніпро» –  постійний учасник обласних «Шевченківських свят» у Самарі. Хор брав участь у Всеросійській телепрограмі «Играй, гармонь!», успішно виступав у Димитровграді, Нижньокамську, Іжевську, Можайську, Троїцьку, Iстрі, Самарі.

За рішенням експертної ради з присвоєння звань «Народний колектив» Міністерством культури і молодіжної політики Самарської області в 2007 р. хору «Дніпро» присвоєно звання «Народний самодіяльний колектив», яке підтверджене в 2010, 2014, 2017, 2020 р.р.

В 2002 р. художній керівник хору Віталій Головко був нагороджений Почесною відзнакою Міністерства культури України «За досягнення в розвитку культури і мистецтв». За активну участь у справі збереження української культури земляцтво нагороджене грамотами товариства «Україна-Світ», Об’єднання українців Росії, Міністерства культури Самарської області, мерії, національно-культурних товариств м. Тольятті.

Щорічні міські свята української культури, пов’язані з іменем видатного українського поета-мислителя Тараса Шевченка, користуються великою популярністю у жителів Тольятті. На святі вони оглядають широку виставку виробів народної творчості: вишиванок, кераміки, різьби по дереву, картин, символів державної  атрибутики. Святковий концерт в цей день проходить при повному залі, і кожен номер програми нагороджується бурхливими оплесками глядачів.

Так було до 2014 р., до війни в Україні. А потім все змінилось. Місцева влада  гаряче підтримала приєднання Криму до Росії, пішла пропаганда про утиски російської мови та російськомовного населення в Україні. До Керівникам національно-культурних товариств почастішали запрошення до відповідних кабінетів на бесіди. Українці відчули, що на українське земляцтво адміністрація міста стала дивитись скоса, чи не «бандерівщину» там організовують. Земляцтво принципово вирішило не брати участь в різних партійних та виборчих заходах.

Офіційно громаді ніхто не висував ніяких умов. Але… потихеньку перестали запрошувати на концертні майданчики, з репертуару поступово (негласно) витісняються патріотичні пісні, залишились тільки ліричні. Хоча ніхто не ризикнув відмінити міські свята української культури та Різдвяні посиденьки, чого ми остерігалися, бо українські заходи дуже популярні серед людей.

На жаль, в зв’язку з епідемією в цьому році міське свято української культури не відбулося. Уже була підготовлена програма, написано сценарій, але все зупинилося…

Знаємо, що багато жителів Тольятті, і не тільки українців, очікують зустрічі з українською піснею. Сподіваємось початку вересня відновити свою діяльність і почати репетиції хору, люди нас підтримують.

У книзі відгуків і пропозицій можна прочитати багато теплих слів на адресу земляцтва і народного хору «Дніпро»:

«Ви зберiгаєте, як невичерпну воду з криницi, народну пiсню, гумор i тепло українського народу. Вашi дзвiнкi голоси нагадують спiв жайворонка над безмежним полем пшеницi, де проглядають васильковi очi чарiвних україночок i палаючi, мов маки, серця козакiв».

«Низький уклiн вам, землякам нашим! За любов вашу до землi української, до її пiснi, слова, традицiй. Ви повною мiрою утверджуєте разом з нами державу Україну у мiжнароднiй спiльностi. Примножуючи здобутки землi, на якiй живете, ви тим самим  прославляєте Україну».

Такі слова надихають нас і далі працювати на благо нашої матері України!

image-22Народний хор українського земляцтва «Дніпро» м. Тольятті на міському святі української культури

image-24Почесний член земляцтва «Дніпро», солістка Большого театру Оксана Ліснича у супроводі хору виконує пісню Одарки із опери С.Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм»

image-25Художній керівник народного хору «Дніпро»
Віталій Головко

Члени товариства Валентина  та Петро Лісничі

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа