В Одесі обговорили стратегію протидії російській інформаційній агресії

За ініціативою «Асоціації Атлантичного Договору» і «Управління громадської дипломатії НАТО» 7 жовтня в Одеській обласній державній адміністрації відбулася конференція «Протидія інформаційній війні в Україні». На думку її учасників, активну антиукраїнську кампанію російські ЗМІ розчали ще десять років тому, тож Україні необхідно знаходити ефективні способи протидії цій ворожій пропаганді. Власне, пошуку таких способів і була присвячена конференція.

А дороговказом її учасникам послужили слова глави держави Петра Порошенка, який виступаючи перед офіцерами ВСУ у Військовому інституті КНУ імені Тараса Шевченка, цього ж дня повідомив, що в Європейському союзі буде створено російськомовний телеканал, який транслюватиме об’єктивну інформацію про ситуацію в Україні та Росії на всю територію ЄС. Водночас він зазначив, що попри тижневу тишу на фронті, Збройні сили та інші силові структури не повинні розслаблятися, оскільки ворог сьогодні направив свої сили на інформаційну війну з Україною.

«Ідеологічна робота серед особового складу в умовах бойових дій перш за все має профілактичну мету – вироблення імунітету до різного роду шкідливих повідомлень ворожої пропаганди, інформаційного спаму. Під впливом такого інформаційного спаму, і зараз я можу відверто про це сказати, цілі підрозділи піднімали руки і здавалися в умовах, коли ми мали можливість абсолютно спокійно тримати оборону. Цілі підрозділи у розпал бойових дій в минулому році без команди командира знімалися з позицій і в страху тікали», – підкреслив Петро Порошенко. Гарант також наголосив, що у соціальних мережах час від часу поширюються панічні та депресивні настрої, зокрема через хештег «все – кінець, все пропало». Він назвав такі публікації спекуляціями на недоліках, які країна не встигла подолати.

Як зазначали учасники одеської конференції, важливим елементом російської інформаційної політики є «очорнення» не лише України, а й Заходу. На початку АТО експерти наголошували, що Україна програє інформаційну війну. Сьогодні вони констатують, що не відбулося ніяких радикальних змін, і наполягають – створювати стратегії протидії інформаційній агресії та втілювати їх у життя потрібно негайно.

Політологи, соціологи, спеціалісти з урегулювання конфліктів, лідери громадської думки, представники громадських організацій, а також громадські активісти дискутували про загрозу з боку Росії в інформаційному полі й методах протидії. Глава громадської ліги «Україна-НАТО» Сергій Джердж охарактеризував сучасну ситуацію як інформаційну гібридну війну. Представник Асоціації Атлантичного договору Дмитро Райський розповів про особливості російської пропаганди і рівень фінансування зарубіжної мережі мовлення російських каналів, яка охоплює більш як 30 мов. Отримуючи 400 мільйонів доларів фінансування та транслюючи програми для 700 мільйонів людей, кремлівський телеканал Russia Today (RT) проводить інформаційну війну проти України і Заходу. Учасники конференції відзначили позитивну дію заборони трансляції російських каналів на території України.

Радикальний варіант «остаточного вирішення російського питання» запропонував лідер «Української республіканської партії», керівник «Громадянської ліги Україна-НАТО» Сергій Джердж: за його словами, слід просто розвалити «путінську економіку», і тоді проблема вирішиться сама по собі.

Усвідомлюючи, що на одеській конференції не всі аспекти путінської інформаційної агресії, вдалося виявити, її учасники запропонували провести подібні заходи і в інших містах України. Тож українці ще мають колективно знайти засоби для адекватної відсічі брехливій кремлівській пропаганді.

Сергій Горицвіт

На світлинах: заклик до пильності в інформаційній війні, конференція в Одесі з протидії російській інформаційній агресії.

1 Заклик до пильності в інформаційній війні

2 Конференція в Одесі з протидії російській інформаційній агресії

Опубліковано Новини.