Президент Світового Конґресу Українців зустрівся з заступником голови ІНП Польщі

choliy-INP

У Варшаві з офіційним візитом перебував президент Світового конгресу українців (СКУ) Євген Чолій. Організація представляє інтереси понад 20 млн людей і об’єднує у своєму складі українські організації 35-ти країн світу. У польській столиці голова СКУ зустрівся зокрема з заступником голови Інституту національної пам’яті д-р. Кшиштофом Шваґжиком.

У її ході Чолій, звернув між іншими увагу, що у польсько-український відносинах треба ставити наголос на співпрацю між двома сусідами, а не лише зосереджуватися на трагічних подіях з минулого. Сама історія, підкреслив голова СКУ, є елементом, який Росія використовє у гібрідній війні не лише супроти України, але теж проти Польщі.

На його думку, одним із позитивних акцентів, який міг би покращити відносини між сусідніми державами мала б бути цьогорічна хода на цвинтар у Пикуличах. Голови СКУ, який  брав участь у цьогорічній події звернув увагу, що у Перемишлі зараз забракло представників високого рангу польської держави.

Президент СКУ звернув теж увагу на те, що у Канаді живе велика кількість українців з Польщі. Ця група, має родини в Польщі і “ця громадає дуже стурбована, коли отримує сигнали про руйнування українських могил та пам’ятниківн на території Польщі, про напад на процесію в Перемишлі та збільшення негативних настроїв щодо українців”. Президент також завважив, що реакція з польського боку на такі явища повинна бути більш рішуча. Слід додати, що ці справи не є байдужі голові СКУ, оскільки його дружина є родом з Павлокоми, у якій у 1945 р., було убито 366 українських жителів села.

CHoliy-v-INP

У свою чергу присутній на зустрічі в ІНП Петро Тима, голова Об’єднання українців у Польщі, наголосив на проблемі відновлення місць увічнень, зокрема пам’ятника в Монастирі біля Верхрати, який був законно встановлений у результаті діалогу з Радою охорони пам’яті боротьби і мучеництва (РОПБіМ). Заступник голови ІНП задекларував, що цього типу могили повинні бути відновлені державними структурами. К. Шваґжик чітко заявив, що  польське суспільство, без огляду на їхні погляди, негативно сприймає заборону ексгумацій польських жертв в Україні.

34725783_2052950204969300_5709347962702790656_n

Під час зустрічі обговорено теж можливість розширення існуючої польсько-української архівної та історичної співпраці. Українська сторона також висловила подяку тому, що Польща дозволила фахівцям з України взяти участь у археологічній роботі, проведеній у травні на цвинтарі у Грушовичах.

Під час візиту у Варшаві Євген Чолій спілкувався теж з віце-маршалом полського Сейму Беатою Мазурек та представниками МЗС Польщі. Президент Світового конгресу українців зустрівся також з членами президієї Комісії сеймової нацменшин, з якими мав нагоду розмовляти зокрема про проблему різького збільшення упередження до українців у Польщі та збільшення числа судових справ, пов’язаних з атаками на українців.

Джерело: Наше Слово, Варшава

Опубліковано Головне, Новини.