«Меморіял» визнав якутського шамана Олександра Ґабишева політв’язнем

gabyshev-4

Спадковий шаман з Якутська Олександр Ґабишев зробив три спроби пішого походу до Москви і планував четверту, щоби провести там обряд вигнання «демона» Володимира Путіна, але був примусово госпіталізований до психіятричної лікарні. Наводимо український текст заяви ПЦ «Меморіял».


Правозахисний центр «Меморіял» вважає Олександра Ґабишева політичним в’язнем згідно з міжнародним путівником з визначення цього поняття. Позбавлення волі застосовано до нього виключно через політичні та релігійні переконання, а також ненасильницьке здійснення свободи пересування, висловлювання думки, мирних зібрань, совісті і релігії. Ми закликаємо негайно та безумовно звільнити його та повністю реабілітувати з відшкодуванням шкоди.

Хто такий Олександр Ґабишев і в чому його підозрюють?

Спадковий шаман з Якутська Олександр Ґабишев зробив три спроби пішого походу до Москви і планував четверту, щоби провести там обряд вигнання «демона» Володимира Путіна.

12 вересня 2019 року проти Ґабишева порушили кримінальну справу про публічні заклики до екстремістської діяльності (ч. 1 ст. 280 КК РФ). Так слідство трактує висловлювання Габишева в YouTube-роліках про похід до Москви, знятих 6 березня – 22 травня 2019 року. Зі слів його адвокатів, слідство навмисне вирвало слова Ґабишева з контексту. Попри те, що справу порушено ще у вересні минулого року, обвинувачення шаманові досі не висунуто.

12 травня 2020 року під виглядом взяття аналізу на коронавірус Ґабишева ізолювали в Якутському республіканському психоневрологічному диспансері. 2 червня за рішенням Якутського міського суду його залишили там для недобровільної госпіталізації нібито через тяжкий психічний розлад.

Чому «Меморіял» вважає його політичним в’язнем?

Тільки-но Ґабишев став відомий, влада почала перешкоджати здійсненню ним своїх прав. Кримінальну справу порушили після мітингу на підтримку членів його загону, а госпіталізацію провели після оголошення про початок нового походу.

Лікарі та представники влади кажуть про госпіталізацію Ґабишева в політичному ключі, явно ув’язуючи її з популярністю та громадським впливом шамана, що зростають.

Жодної з законних підстав примусової госпіталізації переконливо не доведено. Обставини госпіталізації та медичного обслідування свідчать про відсутність таких підстав. Суд, який ухвалив рішення про примусову госпіталізацію Габишева, так само не розглянув ситуацію повно та об’єктивно.

Нездатність слідства протягом дев’яти місяців висунути Ґабишеву обвинувачення у кримінальній справі свідчить на користь його невинуватости.

Джерело

Опубліковано Новини.