Жертви тортур чекають на рішення президента

stopTorture

26 червня Україна відзначатиме Міжнародний день у підтримку жертв катувань. Прикро визнавати, але з початком війни  в нашій державі з’явились десятки тисяч жертв воєнних злочинів на Донбасі та політичних переслідувань у Криму. Правозахисники зібрали тисячі історій людей, який били, гвалтували, забивали в дерев’яні ящики, пропускали струм через статеві органи, відрізали кінцівки. На жаль, ця незаконна практика триває досі, і Україна не може цьому завадити. Але є речі, які цілком і повністю у компетенції держави.

 

На восьмому році війни із Росією українське законодавство досі не має правових інструментів для покарання воєнних злочинців. У Кримінальному кодексі України не передбачено відповідальності за злочини проти людяності, а положення щодо воєнних злочинів не повною мірою відповідають вимогам міжнародного права.

Для вирішення цієї проблеми правозахисники, народні депутати, провідні міжнародні експерти та українські науковці розробили законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права”  р.н.2689 (далі – законопроект). Його прийняття привітала Моніторингова комісія ООН з прав людини, зазначивши, що він призводить положення національного законодавства про кримінальну відповідальність за геноцид, злочини проти людства, військові злочини і злочини агресії у відповідність із загальними принципами міжнародного кримінального права.

Закон включає важливе положення про незастосування терміну давності до міжнародних злочинів. Воно відображає усталені принципи міжнародного кримінального права і передові міжнародні практики.

Всі вісім років війни на ухвалення цього законопроекту чекають десятки тисяч людей, які стали жертвами російської збройної агресії. 

«Саме цей законопроект дає правові інструменти для національного слідства та суду, щоб розслідувати грубі порушення міжнародного права, які сталися під час боїв під Іловайськом та Дебальцевим, розстрілі житлових кварталів Маріуполя, знищенні автобусу під Волновахою, викрадення та катування людей у донбаських підвалах, переслідування кримських татар та українських активістів, насильницькі зникнення, переміщенні громадян РФ на тимчасово окупований півострів», – зазначила голова правління «Центру Громадянських Свобод» Олександра Матвійчук.

Правозахисники, міжнародні організації та,  головне – люди, які вижили в після катувань,  а також рідні політв‘язнів та полонених в окупованих Криму та Донбасі – закликають Президента України якнайшвидше підписати цей закон, який усуває серйозна прогалина в українському законодавстві і сприятиме ефективному кримінальному переслідуванню за міжнародні злочини.

Олена Солодовнікова
Менеджерка з комунікацій
“Центр Громадянських Свобод”
Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа