Відбулась презентація енциклопедії українського кобзарства

17 лютого 2012 р., в приміщенні книгарні «Є» у Львові відбулась презентація книги Б.М.Жеплинського та Д.Б.Ковальчук «Українські кобзарі, бандуристи, лірники. Енциклопедичний довідник», виданої видавництвом «Галицька видавнича спілка» в серпні 2011 р. у Львові. Таке видання вперше здійснено на Україні, в ньому 2562 біографії народних музик, 1253 ілюстрації.
Книгу представив ведучий презентації п. Роман Береза, директор Львівського Державного Обпасного Центру Народної Творчостіі і культурно- освітньої роботи, науковець, який на високому науково-популярному рівні вів презентацію. Ведучий зокрема оголосив, що схвальні відгуки на це видання надійшли від відомого бандуриста і науковця п. Андрія Горняткевича з Едмонтону з Канади, дійсного члена НТШ, доктора п. Надії Яремко-Супрун з інституту мистецтв Рівненського державного гуманітарного університету, Шевченківського Національного музею-заповідник Тараса Шевченка в Каневі, подяки від Британської бібліотеки з Лондону, мистецтвознавця ІМФЕ ім. М.Т.Рильського НАНУ аспірантки Інни Лісняк, відомих бандуристів: Володимира Луціва з Великобританії, Івана Бойка з Бразилії, Галини Топоровської з Рівного, Михайла Коваля з Чернігівщини та ін.


Про історію створення книги розказав на презентації автор Богдан Михайлович Жеплинський, інженер-хімік-технолог, бандурист, заслужений працівник культури України, Голова Львівського обласного відділення Національної спілки кобзарів України. Автор розповів про свою науку у визначних кобзарів-бандуристів України, про спілкування з народними рапсодами, вивчення їх обрядів, звичаїв, таємної лебійської мови, збір матеріалів про них.


Цікаву розповідь Б. Жеплинського продовжила у своєму виступі співавтор книги – його дочка Дарія Ковальчук – яка захистила магістерську працю в Українському Католицькому Університеті на тему: «Кобзарство в духовно-релігійній традиції українського народу» і приймала активну участь в упорядкуванні, обробці, доповненню зібраних матеріалів та підготовці рукопису до друку.
Рецензент видання, кандидат філологічних наук, доцент кафедри української фольклористики ім. Ф.Колесси Львівського національного університету ім. І.Франка п. Михайло Чорнопиский відзначив у своєму виступі унікальність видання та його значення для збереження імен багатьох визначних та майже не відомих народних музик, які в більшості були знищені тоталітарним більшовицьким та фашистськими режимами. Він вказав на надзвичайну працездатність авторів, яким вдалось підготувати до видання таку велику роботу. Зокрема доповідач, відзначив , що п. Богдан Жеплинський ще й автор відомого сьогодні відродженого галицького лялькового вертепу, який регулярно виступає і демонструє своє мистецтво. Цей вертеп щорічно виступає і перед університетською аудиторією.
Унікальна книга про кобзарство України, яка презентувалася, заслуговує широкого розповсюдження. Нажаль готувалась вона до видання всього двома авторами-ентузіастами, тоді як таку роботу повинні готувати спеціалізовані інститути.
На презентації демонструвались також інші роботи Б.Жеплинського, зокрема: «Коротка історія кобзарства в Україні», видавництво «Край», Львів 2000 р., «Кобзарськими стежинами» вид. НАНУ Львівської обласної бібліотеки ім. В.Стефаника, Львів 2002 р. і серії листівок. А також робота Д.Ковальчук про батька «Життя прожити – не поле перейти», вид. «Галицька видавнича спілка», Львів, 2009 р.
В обговоренні презентованої роботи виступили також директор видавництва «Галицька видавнича спілка» п. Ярослав Сватко, науковець і дослідник санскриту Василь Кобилюх, який подарував п. Б.Жеплинському свою книгу: «Праукраїна і санскрит», представник громади м. Новий Розділ, що на Львівщині, бандуристка і учениця Б.Жеплинського, громадський діяч п. Люба-Слава Худяк-Доскочинська та інші.


На презентації грали-співали члени Львівського відділення Національної спілки кобзарів України. Зокрема під звуки кобз і бандур зачарували присутніх: Лауреат Всеукраїнського та міжнародних конкурсів солістка Львівської філармонії Оксана Савіцька, бандурист і науковець Тарас Гривул, кобзар Назар Черкас та педагог, керівник ансамблю бандуристок «Золоті струни» ЦДЮТ МЖК – 1 Наталія Страмик.
В своєму заключному слові п. Богдан Жеплинський вказав що його дописи про кобзарство поміщені в різних енциклопедіях, зокрема: «Мистецтво України» (т.1, К. 1995), а також «ЕСУ»(Енциклопедія Сучасної України), «УМЕ» (Українська музична енциклопедія), але у них подані творчі біографії нажаль тільки деяких визначнійших народних музик.


На закінчення п. Б.Жеплинський вручив грамоти-подяки Львівського обласного відділення Національної спілки кобзарів України директору та співробітникам видавництва «Галицька видавнича спілка» за гарне видання презентованої роботи, подякував ведучому п. Р.Березі за ведення вечора та вручив йому книжку з дарчими підписами авторів, а також подякував усім присутнім на презентації та працівникам книгарні «Є» за підтримку та виділення приміщення.
Вечір презентації знімався відеокамерами, в авторів брали інтерв’ю кореспонденти кількох часописів.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа