Вертеп для дипломатичного корпусу в Канберрі

Марічка Галабурда – Чигрин

Окрасою Різдвяних свят в Україні є вертепи, театралізовані дійства або названі ще як «народна опера». Вивчити і зберегти традицію святкування українського Різдва вже роками намагалися члени осередку Спілки Українською Молоді ім генерала хорунжого Тараса Чупринки в Сіднеї.

Три рази ставили сіднейці «народну оперу» Вертеп в Сіднеї 2004 року, в Перті 2005, в 2014 роках.

В Австралії місяць грудень, це місяць коли різні організації, фірми, влаштовують різдвяні прийняття для своїх членів, працівників та гостей.
Робить це й ввесь дипломатичний корпус в Канберрі.

Посол України др. Микола Кулініч звернувся до осередку СУМ-у в Сіднеї з проханням приїхати до Канберри й поставити для дипломатичного корпусу «Вертеп». Концерт оголошувався на афішах – плакатах: VERTEP – Ukrainian Christmas Show.

Як казав голова Юстин Сенько, …« ми радо прийняли це запрошення. Уважаємо, що це наш обовязок супроти України, показати дипломатам різних країн нашу багату культуру і традицію.»

Почалася пильна праця. Режисер і постановник «Вертепу» Петро Кобрин переклав тексти з української мови на англійську. Він це зробив взірцево. Допомагала в постановці продукції Наталка Тротнар.

Відбулося кілька репетицій. Була я між молоддю, яка ентузіястично і з дещо гумором, готувалася до поїздки в столицю Австралії. Ґенеральна проба переконала мене, що це буде дуже вдалий виступ. І не помилилася. Старанно виготовлені сценічні костюми Катериною Островською до того спричинилися.

В суботу 2.12.2017 з ранку нас 40 осіб, в дуже доброму настрої поїхали автобусом до Канберри. На пів дороги нас зустріла сильна дощова злива, але настрій наш не зіпсувався. Дякувати Адріяні Сенько, яка організувала приміщення в готелі та всі побутові справи, харчування.

Після зустрічі всіх учасників ( дехто був поїхав автом день раніше ) й їх реєстрації в готелі, їдемо до залі Theo Notaras Multicultural Centre, в багатокультурному центрі Канберри, розташованому у центрі австралійської столиці.

IMG_7707

В залі одні занялися декорацією, зображувала вона хатку, вікна, піч, килими, намальовані тарілки, пліт, освітлені ялинки, ітд. Інші занялися звуковою системою, світлами.

Але охолоджувальна система не спрацьовувала як треба. Викликали техніка. Було дуже гарячо й парно в залі. Посол др. Микола Кулініч хвилювався. І врешті почав працювати охолоджувальний апарат. А мікрофонів в залі для так багато учасників було обмаль. Зате наші артисти справилися добре… Говорили голосно (могли ще голосніше говорити)!
IMG_7508 (2)
Заля заповнювалася людьми, спершу членами українського суспільства, голова й кілька членів осередку СУМ-у Канбери – Квібієн Петро Лютак, колишний голова осередку Сіднею Денис Козак, пані з Союзу Українок з головою Євгенією Ілків, отці Володимир Калинецький, о. Михайло Соломко… І з різних посольств
, серед них. посли Білорусі, Японії, Азербайджану, Індії, Естонії, Грузії, Перу, Йорданії, Чехії, Швейцарії, Португалії, і були представники австралійського уряду. Дехто з дружиною й дітьми. Почесний консул України Ярослав Дума з дружиною Марійкою. І були всі працівники посольства, і був наш добрий друг консул п.Микола Джижора з родиною. Вітав гостей при вході залі посол з дружиною пані Оленою.

Кожному було роздано надруковану брошурку текстів і з словами колядок.
Посол України привітав присутніх, передав слово
Юстинові Сенькові, який в свойому слові згадав, що « маємо унікальну нагоду показати членам дипломатичного корпусу – українські традиції”, і коротко звернувся до теперішніх подій в Україні.

Ведучим свята був Петро Кобрин. В залю ввійшли під спів колядки «Тиха ніч» колядники на чолі з звіздарем Наталкою Тротнар та Повліною Білинською… І розпочалося чудова продукція тзв «народна опера.» Виконавці «Вертепу» надали клясичному біблійному сюжетові українського змісту й кольориту.

Всі учасники – артисти від найменшого до найстаршого дуже старалися й гарно виконували свої ролі. Та все є найкращий виконавець. Мушу відзначити Миколу Матіюка, який прекрасно і дуже переконливо виконав ролю царя Ірода. Брати під увагу, що треба було текст в англійській мові треба вивчити на память!

Маркіян Стефанишин був знаменитий в ролі чорта. Відповідна інтерпретація…й публіка реагувала на його гру. Невідставала й Христина Матіюк в ролі Смерті з косою. Вона дуже переконливо докоряла Іродові за всі злочини і що настав йому кінець.

IMG_8280

Були заанґажовані в постановці прекрасного «Вертепу» цілі родини. Називати всіх неможливо. Дякували ВСІМ за участь у чомусь, що вперше відбувалося в діяспорі – «Вертеп» для дипломатисного корпусу»!

Закінчився концерт народним танцем «Метелиця» – хореограф Марійка Шушняк. Дуже танок подобався понад 120-ти людям публіки.

Слідували подяки всім і вся. Пані Олена Кулініч роздала дітям шоколяду в України.

Гостей приймали українськими стравами, печевом, напитками. А артистів в ресторані Управа Осередку СУМ-у.

Отак пройшла в столиці Австралії ще одна цікава і позитивна подія в імені України для цього разу цікавої публіки – дипломатичного корпусу в Канберрі.

Опубліковано Українці в світі.