Українці написали скаргу на польських державних чиновників

ukrXpol1024x576

Об’єднання українців у Польщі (ОУП) написало скаргу до прем’єрміністра Польщі Матеуша Моравецького. Українці у документі скаржаться на виловлювання державних чиновників, які 18 вересня, під час засідання Сеймової комісії нацменшин у Любліні намагалися довести, що саме українська меншина у Польщі є джерелом польсько-українського конфлікту.

«Частина голосів чиновників воєводського рівня заперечувала ідеї діалогу громадянина з державною адміністрацією. Деякі виступи свідчать про погану волю, про релігійні та національні упередження чиновників та їх некомпетентність» – пишуть у документі діячі ОУП.

У письмі наводяться приклади висловлювань чиновників, які виправдовували воєнний злочин у Сагрині, називаючи його «акцією відплати», та говорили, що це село було «базою УПА», чим заперечили факти, раніше встановлені істориками.

У листі теж наголошується про публічний наклеп на д-р Григорія Купріяновича, голову Українського товариства (УТ). Нагадаємо, що саме 9 липня, Люблінський воєвода Пшемислав Чарнек подав заяву до прокуратури на голову УТ у справі промови, яку історик виголосив 8 липня під час вшанування річниці пам’яті українців, які загинули у 1944 році в селі Сагринь від рук польських «селянських батальйонів» та підрозділів Армії Крайової. Слід додати, що воєвода назвав «провокацією» заходи в Сагрині, у яких зокрема взяв участь Президент України Петро Порошенко, депутати Верховної ради України, міністри українського уряду, дипломати та посол України Андрій Дещиця та ряді інших гостей. Натомість посла Дещицю назвав «українським націоналістом».

Один із представників державної адміністрації у ході засідання комісії сказав, що під час урочистостей у Сагрині 8 липня цього року голова УТ назвав злочин «геноцидом». Насправді в промові Г. Купріяновича таких слів не було.

У листі до прем’єр-міністра Польщі українці згадують теж, що голова Комітету захисту пам’яті боротьби і мучеництва (КЗПБіМ) Люблінського відділення Інституту національної пам’яті Вальдемар Подсядло ввів в оману членів комісії, заперечивши, що середовища бійців 27-ї піхотної дивізії Армії Крайової склали заяву про відкликання з комітету Григорія Купріяновича. Нагадаємо, що це сталося 30 серпня.

«З урахуванням вищесказаного та масштабів загрози, що така практика застосовується до польських громадян, які належать до національних та етнічних меншин, ми звертаємося до Пана прем’єр-міністра підняти дії», – читаємо у документі Об’єднання.

Українська організація аргументує своє прохання тим, що засідання в Любліні виявило «серйозну недбалість» у реалізації закону про нацменшини. Згадується теж про відсутність діалогу між українською меншиною та представниками держави воєводського рівня, трактування громадян Польщі української національності як заручників польських відносин із Україною та про багаторазові публічні наклепи на лідерів української громади особами, які репрезентують польську державу.

Крім Матеуша Моравецького, документ був надісланий до канцелярії президента РП, голови Сеймової комісії внутрішніх справ і адміністрації та Комісїі нацменшин та д-р Григорію Купріяновичу. До листа прикріплено теж заяву середовища бійців 27-ї піхотної дивізії Армії Крайової про відкликання з КЗПБіМ українця.

Павло Лоза Джерело Наше Слово

Опубліковано Українці в світі.