Український дитячий хор у північній Польщі

«Первоцвіт»

Останнім часом у Кошаліні, що на Помор’ї, дуже пожвавилася робота з дітьми — тут для них заснували хор «Первоцвіт» та молодіжну співочу групу. Завдяки цьому віряни греко-католицької парафії нещодавно мали нагоду послухати шевченківський концерт, у якому взяли участь, окрім дорослих виконавців, також діти та молодь.

У колективі співають дві доньки Іванни Коцур: Єві шість років, а Юстинці чотири. Дівчатка пов’язані з хором від самого початку і беруть участь у репетиціях з великим задоволенням.

– Особисто я вважаю, що дітей змалку потрібно розвивати різнобічно, а спів чи танці добре підходять для них у юному віці. Тому, коли тільки виникла ідея створення дитячого українського хору, я її одразу підтримала, — каже Іванна Коцур, яка разом з родиною переїхала до Кошаліна з України кілька років тому.

Думка про створення у місті такого колективу виникла під час пандемії, коли минулого року діти готувалися до найбільшого їхнього свята – Фестивалю українських дитячих ансамблів. З огляду на карантин він пройшов онлайн.

– Попри пандемію, ми вирішили організувати для дітей в домівці ОУП професійні заняття зі співу. Це стало можливим після того, як у Кошаліні оселилася Вікторія Федотова, яка приїхала з України. Вона за професією диригентка, — розповідає Роман Білас, голова Кошалінського відділу Об’єднання українців у Польщі.

– Ми розглядаємо новостворений колектив «Первоцвіт» у перспективі, бо сподіваємося, що, коли наші малята підростуть, то хлопці, можливо, поповнять ряди чоловічого хору «Журавлі», а дівчата співатимуть у жіночому хорі, якого у Польщі ще немає. Це, зрозуміло, мрії. Тим не менше, робота з дітьми приносить мені велике задоволення, — каже Вікторія Федотова.

Під час навчання у музичному училищі вона замислювалася над тим, чи знайде себе у сценічному співі, а чи захоче навчати дітей. На щастя, Вікторія не мусила вибирати, оскільки зараз займається і тим, і тим.

– Це дуже класно, бо учні заряджають мене неймовірним позитивом та енергією. Я ставлю собі за мету не тільки навчити їх співу – ми також читаємо з нот, аби у майбутньому вони не просто вміли співати, а й могли бути повноцінними хоровими виконавцями. Ми несемо величезну місію, бо ж вчимо дітей української мови та любові до своєї країни, — каже Вікторія.

Перший виступ малят на професійній сцені відбувся під час минулорічного Фестивалю українських дитячих ансамблів – у кошалінському музичному театрі.

– Діти тоді усвідомили, що можуть не тільки добре провести вільний час, а й представити на високому рівні українську культуру. Вони виступили поруч із учнями Початкової школи ім. Тараса Шевченка у Білому Борі та пунктів навчання української мови, — розповідає Роман Білас.

У пунктах навчання підготовкою дітей до участі в культурних заходах займаються найчастіше вчителі, натомість кошалінським малятам пощастило, оскільки заняття веде професійна диригентка.

– Це прекрасна людина, яка має дуже гарний підхід  до дітей — вони із задоволенням ходять до неї на заняття, — каже Іванна Коцур.

У хорі співають також дві доньки Інни Оліщук: Софійка та Вікторія. Вони приїхали до Кошаліна з України всього два роки тому.

– Дівчата дуже щасливі, що можуть сюди приходити — вони не пропустили практично жодної репетиції. Їм подобається бачитись тут з іншими українськими дітьми. До цього вони дуже сумували за Україною і постійно казали, що хочуть туди повернутися. А коли ми почали ходити до домівки, вони стали щасливішими, оскільки зустріли тут своїх. А я рада, що у Кошаліні вони мають «свій куточок», — розповідає Інна Оліщук.

Поки я розмовляла з мамами, дівчата бавилися у сусідній кімнаті, звідки долинав радісний сміх. Єва дуже любить гру на піаніно та спів — вона незабаром навчатиметься у музичній школі. Співати також люблять Вікторія та Софійка. Вони тішаться, що зможуть виступити на професійній сцені під час Фестивалю українських дитячих ансамблів.

Зараз у Кошаліні є багато дітей шкільного та дошкільного віку, чиї батьки вирішили жити тут після завершення навчання або приїхали з України працювати. Під час Різдвяних свят для наймолодших готують аж 120 подарунків від Святого Миколая — вони призначаються для дітей і з меншинного середовища, і з мігрантського. Тож місцеві лідери ОУП та товариство «Майстерня» вирішили використати дитячий потенціал і організувати для них позашкільні заняття. Сьогодні у хорі є 13 учасників віком від 5 до 9 років. Це – гарний приклад інтеграції українців з Польщі та України. Можливо, деякі з цих дітей продовжуватимуть навчання в українських школах у Білому Борі.

Всі охочі співати у дитячому хорі можуть сконтактуватися з диригенткою Вікторією Федотовою або місцевим гуртком ОУП.

Авторка – Анна Вінницька; джерело: Наше Слово, Варшава

На фото: Хор «Первоцвіт» та «Майстерня пісні», диригенткою яких є Вікторія Федотова

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа