У Перемишлі – нове керівництво Об’єднання українців

Слід зазначити, що Об’єднання українців у Польщі – це неурядова організація, тобто т.зв. третій сектор. Це означає, що тенденції розвитку чи занепаду у цьому секторі певною мірою можуть стосуватися також організації.

Той, хто слідкує за громадським рухом у Польщі, помічає, що для третього сектора зараз непростий період. Щоб не входити у політичні міркування, варто згадати інтерв’ю голови фонду «Ad Fontes» Лариси Вуйцик у «Нашому слові» (№ 7, 2018 р.), де вона говорить про дослідження, з яких виникає, що протягом останніх 10 років відбулося «зменшення членів громадських організацій на 60%». Це й справді вражаюча інформація, без якої не можна зрозуміти функціонування ОУП.

Якими були останні 5 років для структур ОУП у Перемишлі? На це питання пробували дати відповідь виступаючі на звітно-виборних зборах Перемиського гуртка ОУП. Треба зазначити, що у першому, передбаченому Статутом терміні не було кворуму і слід було визначити другий термін. Протягом 5 років багато що змінилося, це мало вплив на функціонування ОУП. Революція гідності і російська аґресія в Україні стали викликом також і для українців Перемишля. Народний дім став місцем, куди люди приносили різного роду благодійну допомогу Україні. У деяких моментах в приміщеннях НД було по кілька тонн гуманітарки, яку у такій великій кількості українські прикордонники не пропускали в Україну. За цей час відбулася атака на процесію, що йшла на Український воєнний цвинтар у Пикуличах у 2016 р. Цього ж року, у зв’язку з погрозами радикальних середовищ Перемишля, скасовано традиційний захід ОУП у Перемишлі – «Ніч на Івана Купала», а в 2017 р. за кілька днів до заходу партнер, на території якого він мав проходити, в односторонньому порядку зірвав річну домовленість про захід. Це також час зростання напруги в місті на міжнаціональному ґрунті.

У 2013 р. відремонтовано перший поверх Народного дому, що дало змогу вести нормальну діяльність. Як відзначала Марія Туцька, голова гуртка і Перемиського відділу ОУП, за звітний період об’єднання працювало у трьох головних напрямках: культурному, освітньому і громадському. У сфері культури відбулося багато різноманітних заходів: презентації книжок, зустрічі з авторами, концерти колективів, у тому числі виступи і зустрічі на найвищому рівні (хор «Журавлі», Ольга Пасічник і Наталя Ревакович, «Древо», «Капела Охрімчука», Анджей Северин, Кристина Янда, «Театр у кошику»). За цей час ми випустили 2 диски «Крайки», пробували встановити рекордний «Гопак» у Красічині.

Освітній напрямок — це, зокрема, доповіді вчених, конференції, присвячені роковинам Голодомору, року М. Вербицького, року І. Франка, покази фільмів, кілька тематичних виставок, дебати. Розвинувся у цей час також громадський вектор діяльності, у якому, крім традиційних відвідин місць пам’яті, з’явилися нові проекти, спрямовані на розвиток молоді (напр., майстер-клас документального і анімаційного кіно) і зміну неґативної атмосфери у Перемишлі. Народний дім тричі був відкритий у Ніч музеїв (його відвідало понад 700 чол.). Проект «Polska LAB» створив 2 короткометражні фільми і кілька сценаріїв уроків про нацменшини. У рамках проекту «Пізнайте нас» 40 польських учнів брали участь у тренінґах про стереотипи і спільній з молодими українцями Перемишля дебаті. Проведено фестиваль документального кіно «Watch Docs». Почалася співпрація з іншими неурядовими організаціями, зокрема з «Homo Faber» (Люблін), Освітнім фондом Яцека Куроня, «ToTuToTam» (Перемишль). Місцеве ОУП розсилає щомісячну інтернет-газету п.з. «newsletter». Надруковано перший детальний річний звіт діяльності. У Народному домі починає функціонувати т.зв. родинний клуб, тобто періодичні зустрічі молодих сімей. Народний дім стає місцем, до якого все частіше навідуються також поляки.

З представленого звіту виникає, що цей період – це також час великого заанґажування волонтерів. У середньому готувати заходи допомагає 3-15 осіб, а в організуванні і проведенні 70-х роковин Акції «Вісла» протягом 2 місяців допомагали майже 80 осіб. Тоді також вдалося сформувати постійну кількаособову волонтерську команду, яка взяла на себе основну роботу, що було дуже важливо з огляду на те, що частина управи гуртка виїхала з Перемишля.

У звіті виділено місце для фінансів. Зазначено, зокрема, річне утримання Народного дому (понад 30 тис. зл.), зменшення кількості учасників Маланки, сплачування членських внесків на рівні 40%. Протягом звітного періоду місцеве ОУП написало понад 20 успішних проектів. Приблизно стільки ж не отримало дофінансування (цікаво, що проекти писалися не тільки штатним працівником ОУП у Перемишлі). Сума здобутих ґрантів – це понад 630 тис. зл., у яких власний фінансовий внесок склав понад 90 тис. зл.

 

У ході дискусії члени ОУП висловили ряд пропозицій щодо подальшої діяльності. На думку присутніх, слід налагодити кращий контакт з нашим середовищем і частіше висвітлювати діяльність ОУП, продовжити старання щодо відзначення у міському просторі українських діячів, активізувати співпрацю з українцями інших країн ЄС, подумати над моделлю співпраці з громадянами України, продовжувати проведення концертів класичної музики. До перемиського гуртка ОУП вступили 10 нових членів, з яких 8 у віці 17-33 роки.

HORKIW-I_4256x2832На звітно-виборчих зборах обрано нове керівництво перемиського гуртка ОУП, яке очолив Ігор Горків.

Юніор ЛітописецьГРОМАДА№26, 2018-07-01

Джерело – Наше Слово

Опубліковано Українці в світі.