Об’єднання українців Франції — історія і сучасність

UUF_html_125b43d6Об’єднання українців Франції було засноване 1949 року українцями, звільненими із нацистських концентраційних таборів, а також українцями з таборів «переміщених осіб» у Німеччині та Австрії. Серед останніх були молоді хлопці й дівчата, котрих, незважаючи на юний вік, насильно вивезли з України і зробили рабами в промисловості й сільському господарстві Третього Рейху.

Серед членів-засновників були також:

  • українці, що воювали в лавах армії Андерса при Монте-Кассіно (численні візантійські хрести там на цвинтарі свідчать про їхню жертву),

  • українці, що мешкали у Франції ще до другої світової війни і служили Франції в лавах Іноземного легіону,

  • інші, що боролися в українських загонах французького Руху опору.

Спочатку метою Об’єднання Українців Франції було збереження української культури, розвиток духу взаємопомочі, солідарности, включаючи виховання молоді. Крім того, Об’єднання Українців Франції залишало за собою право створювати соціальні та інформаційні служби і служби документації.

Було засновано щотижневик «Українець», який виходив до 1960 року. Його два редактори пройшли табір в Аушвіці, а до того були інтерновані у польському концентраційному таборі «Береза Картузька». (Там ув’язнювали переважно українську молодь, що боролася за незалежність України й вимагала дотримання статей договору, що поклав край першій світовій війні. Польща не дотрималася жодної з цих статей, зокрема тих, де йшлося про автономію Західної України).

Філії Об’єднання Українців Франції розгорнули активну культурну діяльність, що включала в себе створення хорів, танцювальних ансамблів, театральних труп.

1962 року Об’єднання Українців Франції обрало своїм Головою Володимира Косика, його мандат добіг кінця 2015 року. Володимир Косик, історик, політолог і професор, заснував журнал «EST EUROPEEN» й очолював його з 1962 по 2000 рік. Крім того, він опублікував багато праць (французькою, англійською, українською та російською мовами), присвячених українській тематиці та спростуванню тенденційних або й зовсім хибних трактувань історії України.

Спілка української молоді Франції, СУМ, член Об’єднання Українців Франції з 1962 року, організовує літні відпочинкові табори. 1977 року Об’єднання Українців Франції придбало Розейський замок (Château de Rosey – Haute Saône), щоб продовжувати організацію тих відпочинкових таборів для української молоді, а також французької молоді українського походження, а то й просто французької молоді. Ця діяльність триває у Франш Конте.

UUF_html_d1933b66Вже кілька років Розейський табір разом з іншими українськими організаціями щороку приймає дітей-сиріт, батьки котрих стали жертвами російської агресії в Україні або ж трагічних подій революції Гідности (Майдан).

Ми, спадкоємці Об’єднання Українців Франції, працюємо також в царині інформації, щоб чинити опір безперервній дезінформації Кремля.

Ми сприяємо культурним, мистецьким, спортивним, університетським обмінам і зав’язуємо побратимство між французькими та українськими містами, щоб поглиблювати знання про Україну й полегшувати її неупереджене сприйняття.

Б. Білот (Білогоцький)

Голова Об’єднання Українців Франції.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа