Чи справа Григорія Купріяновича потрапить у Вашинґтон?

sku-1

Справа голови Українського товариства (УТ) у Любліні Григорія Купріяновича стала основною темою розмови українських діячів та президента СКУ. За оцінкою Євгена Чолія, який є юристом, поведінка прокуратури, котра розслідує слова голови УТ, є абсолютно незрозумілою. Нагадаємо, 9 липня Люблінський воєвода Пшемислав Чарнек подав заяву до прокуратури в Замості, за якою відкрито кримінальне провадження щодо слів доповіді Г. Купріяновича, проголошених українцем на цвинтарі в Сагрині.

Президент СКУ, у разі негативного розвитку подій, цікавиться можливістю інтервенції в цю справу на європейському рівні, зокрема й у судовому порядку. Є. Чолій теж готовий посприяти, щоб Григорія Купріяновича запросити до Вашингтона. Там українській діяч мав би розповісти про справу в структурах, які займаються питаннями прав людини. У Північній Америці є багато політиків, чию увагу може привернути ця справа, серед яких – конгресвумен США Мерсі Каптур. Як співголова групи підтримки України в Палаті представників Конгресу США, жінка-законодавець не раз висловлювалася щодо українських питань.

Президент Світового конгресу українців, який у польській столиці виступав із доповіддю на Варшавському безпековому форумі, провів низку зустрічей із представниками польського уряду та інституцій. Зокрема, спілкувався з членом Сеймової комісії національної оборони Польщі Міхалом Яхом, головою Польсько-українського форуму Яном Маліцьким. При нагоді в кожній розмові він наголошував також на важливості справи Купріяновича й зазначав, що вона «не принесе користі» ні Польщі, ні двостороннім польсько-українським відносинам.

czoliy8

Діяча з Канади дивує відсутність реакції тих начальства люблінського воєводи на заяву чиновника та його слова після урочистостей у Сагрині. Нагадаємо, що Пшемислав Чарнек назвав провокацією ці події , де за участі президента України Петра Порошенка відбулося вшанування українців, які загинули від рук польських «селянських батальйонів» та підрозділів Армії Крайової у 1944 році. Є. Чолій зазначив, що така поведінка в демократичних державах неприпустима.

Варто сказати, що дії люблінського воєводи не лише мають негативні наслідки стосовно особи Григорія Купріяновича, але й позначаються також на громаді в регіоні, в представників якої зростає відчуття страху. Про це Євген Чолій писав між іншими три місяці тому до президента Польщі Анджея Дуди та прем’єр-міністра Матеуша Моравецького. Але досі  ніхто e CКУ не отримав жодної відповіді.

kuprianowicz3

Світовий конґрес українців існує вже більше 50 років. Це найбільша структура закордонного українства у світі, яка поєднує багато організацій української діаспори та автохтонів за межами України, представляє інтереси понад 20 млн. людей. Організація об’єднує у своєму складі українські організації 35-ти країн світу і підтримує зв’язки з українцями ще кільканадцяти країн. У Польщі складовою частиною СКУ є Об’єднання українців у Польщі.

Павло Лоза, джерело – Наше Слово, Варшава

Опубліковано Українці в світі.