У Кременці встановили меморіальну дошку на честь звільнення повстанцями в’язнів нацистської тюрми

19 лютого на будівлі Кременецького професійного ліцею на Тернопільщині встановили меморіальну дошку на честь звільнення боївкою ОУН в’язнів нацистської тюрми в 1943 році.

1

Саме в приміщенні ліцею в 1920-х1950-х роках розміщувалася в’язниця польського, нацистського та радянського окупаційних режимів.

4

Меморіальну дошку встановили з ініціативи ГО “Південна Волинь” на честь річниці звільнення українських патріотів із цієї тюрми. У ніч із 19 на 20 лютого 1943 року на в’язницю напали українські повстанці під командуванням Івана Климишина–”Крука” й інших членів місцевої військової референтури ОУН(б).

5Іван Климишин-«Крук»

Чин освячення дошки здійснили священики: о. Дмитро Каленюк, о. Андрій Любунь та о. Іван Дмитрів. З промовами виступили дослідник Анатолій Соболевський і член проводу Шумської станиці скаутської організації “Пласт” Віра Косік, яка переповіла спогад про увʼязнену в цій тюрмі зв’язкову УПА Марію Ткачук–”Завірюху”.

2_1

3

Пластунка Шумської станиці Христина Гук продекламувала вірші своєї прабабусі Ганни Ткачук “До Крука”  та “На допити”, написані 1947 року.

Зі спогадом про свого ув’язненого батька виступив Микола Семенишин з м. Почаєва. Був присутній і голова Кременецької районної ради. Після завершення заходів присутні виконали державний гімн.

Більше про антинацистську боротьбу — у розробленій Українським інститутом національної пам’яті, Центром досліджень визвольного руху та Українським кризовим медіа-центром інфографіці “Антинацистський фронт УПА”.

Нагадаємо, 8 лютого 2017 р. в Українському інституті національної пам’яті оголосили про початок інформаційної кампанії до 75 річниці створення УПА “УПА — відповідь нескореного народу”. Впродовж року заплановано висвітлити інформацію про головні фронти боротьби УПА — антинацистський та антикомуністичний, про що розкажуть виставки та міжнародна наукова конференція.

Довідка:

Іван Климишин-«Крук» (1919—1944) — військовий референт Кременецької округи ОУН(б) (1942—1943 рр.), організатор перших відділів УПА, командир боївки, сотні, з травня 1943 р. Кременецького куреня УПА, який боровся проти нацистів, польських і радянських партизанів у Кременецькому і Шумському р-нах Тернопільської і прилеглих р-нах Рівненської обл. (1943—1944). У червні 1943 р. ходив рейдом у Хмельницьку обл. Відомий запеклими боями з німецькими загарбниками. Загинув від рук радянського агента.

Фото:

  1. Меморіальна дошка

  2. Чин освячення дошки

  3. Гук Христина декламує вірші «До Крука»  та «На допити».

  4.  

  5.  

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа