Українці-рятівники. Хто вони?

Музейна рефлексія присвячена нашим землякам, які, ризикуючи власним життям, рятували євреїв під час Другої світової війни, та пам’яті про них.

З 1963 р. держава Ізраїль надає тим, хто рятував євреїв, почесне звання Праведника народів світу. На 1 січня 2018 р. налічувалося 26 973 Праведники, з них 2619 – з України. Проте список українців, які подали руку допомоги своїм єврейським сусідам, знайомим і незнайомим, не вичерпується цією цифрою. В Україні наявні національні відповідники почесного звання – Праведник України та Праведник Бабиного Яру. Також є ті, які не відзначені та лишаються невідомими. Ми називаємо їх «Рятівниками».

patrylyak-2Нова виставка «Праведний шлях: українці-рятівники» презентує 32 унікальні історії Рятівників і Праведників народів світу. Серед героїв виставки – представники Української греко-католицької церкви. Про роль УГКЦ у роки Другої світової війни та значення душпастерського безкорисливого порятунку поговоримо з деканом історичного факультету Національного університету імені Тараса Шевченка професором Іваном Патриляком. Секретар Синоду Єпископів УГКЦ Владика Богдан розповість про те, чому для зміцнення духовної сили українського сучасного суспільства необхідно усвідомити значення подвигу українських Рятівників і Праведників народів світу.

Під час зустрічі до музею будуть передані артефакти, пов’язані з долею митрополита Андрея Шептицького та блаженного священномученика Омеляна Ковча, який загинув у 1944 р. у концтаборі Майданек.

Багато «живих історій», презентованих на виставці, стали відомими завдяки музейному просвітньому проекту «ПортретиUA» (www.портрети.com.ua), мета якого – історичний та міжнародний ребрендинг українського виміру в Другій світовій війні через особисті історії людей, які своїми вчинками втілювали в життя ідеали миру, гуманізму та толерантності.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа