Сьогодні 55 років прем’єрі фільму «Тіні забутих предків»

Кадр фільму Тіні Івана Чендея - Табличка хати музею фільму Тіні забутих предків (фото копірайт В'ячеслав Бігун 2020)

«Тіні Івана Чендея» відтворюють внесок закарпатського письменника

Прем’єрі фільму «Тіні забутих предків» 4 вересня 2020 року — 55 років. У цьому зв’язку закарпатський науковець і режисер В’ячеслав Бігун представляє нову стрічку «Тіні Івана Чендея». Вона вперше документально підтверджує провідну роль закарпатського письменника Івана Чендея у створенні цього фільму. Короткометражна стрічка, яка вже демонструється на фестивалях, показує, що І. Чендей був головним сценаристом фільму  екранізації карпатської історії любові та кінообразу української душевності.

Кадр фільму Тіні Івана Чендея - Чендей і Параджанов (фото копірайт В'ячеслав Бігун 2020)

Фільм «Тіні Івана Чендея» — третій фільм режисера в серії кіноновел про І. Чендея, робота над якими почалася в 2016 році. У 2018 році побачила світ стрічка «Криниця Чендея», в 2019 — «Ясенова Івана Чендея», створені в співпраці з О. Гаврошем та родиною письменника. В «Тінях» глядач мандрує на гуцульський фестиваль у Верховині, знайомиться зі спогадами дружини письменника, яка вже пішла засвіти, але ще засвідчила співпрацю Чендея і Параджанова. Далі — навідується до Центрального архіву-музею літератури і мистецтва. Тут чендеєзнавець, професор Сидір Кіраль віднаходить оригінал першого сценарію фільму «Тіней забутих предків», над яким письменник працював між 23 серпня та 6 вересня 1962 року. Директорка музею Олена Чижова представляє і подальші версії сценарію, до роботи над яким долучився Параджанов.

Кадр фільму Тіні Івана Чендея - Інтерєр хати музею Тіні забутих предків у Верховині (фото копірайт В'ячеслав Бігун 2020)

Нагадаємо, що прем’єра «Тіней забутих предків» відбулася 4 вересня 1965 року, і тривалий час ім’я Чендея не згадувалося в титрах з огляду на опалу, організовану проти нього режимом і недоброзичливцями. Про роль письменника, кіносценариста з Тячівщини у створенні фільму почали згадували лише в останні роки, його доробок частково представлено у виставці «Кадри долі» (2019) про знакові постаті українського кінематографу, поряд із доробком О. Довженка, Л. Бикова та інших.

Кадр фільму Тіні Івана Чендея - Зошит сценарію Івана Чендея фільму Тіні забутих предків (фото копірайт В'ячеслав Бігун 2

Стрічка «Тіні Івана Чендея» вже знайшла відгук у глядачів і відбірників кінофестивалів. У липні та серпні 2020 року її продемонстрували на VII Міжнародному фестивалі історичного кіно «Поза часом» та Kinosaray 2020 Positive Film Festival. Вже відомо, що в вересні та жовтні її демонструватимуть на Запорізькому міжнародному кінофестивалі ZIFF та Карпатському гірському міжнародному кінофестивалі. Побачать її і на черговому «Чендей-Фесті» 10-14 вересня за участі родини письменника, літераторів, кінознавців, виконавиці ролі Марічки в «Тінях» Лариси Кадочнікової.

Кадр фільму Тіні Івана Чендея - Друкований сценарій фільму Тіні забутих предків (фото копірайт В'ячеслав Бігун 2020)

В’ячеслав Бігун ― кінематографіст і вчений-юрист, автор близько 600 публікацій та 25 фільмів, удостоєних більше 50 відзнак і 150 номінацій, зокрема відомий такими стрічками, як «Серце мами Гонгадзе», «Сильні духом», «Як тебе не любити».

Кадр фільму Тіні Івана Чендея - Вибрані афіші фільму Тіні забутих предків (фото копірайт В'ячеслав Бігун 2020)

 

Опубліковано Національна пам'ять.