Повернені із забуття…

vinn

126 тисяч стрільців та командирів Української Галицької Армії визволяли Вінниччину від більшовиків, 50 тисяч з них полягли на полях нашого рідного краю. Майже сто років про їхні поховання ніхто не знав! Працівники Львівського музею релігії народів світу передали нам метрики із записами загиблих воїнів УГА у Гнівані, Витаві та Грижинцях Тиврівського району Вінницької області.

16 лютого краєзнавці разом із керівником, істориком Олександром Івановичем Ковалем та громадськістю села здійснили пошук їхніх могил у Грижинцях та виявили цілий некрополь – до двохсот поховань. Старожили пригадують, що із Жмеринки до Грижинець було перевезено вбитого полковника УГА та поховано тут у братській могилі. Також дослідникам вдалось довідатись, що в північній частині села Грижинець є поховання воїнів армії УНР, закатованих більшовиками у 1920 році.

24 лютого разом із гуртківцями-краєзнавцями, вихованцями з різних класів школи-гімназії №2 м. Гнівані здійснили лижний екскурсійний похід, присвячений воїнам Української Галицької Армії. Протяжність маршруту – 8 км. Кількість учасників – 14. Слід зазначити, що поховання знаходяться за сільським цвинтарем, не обгороджені, немає жодної пам`ятної таблички на цьому місці… Просто припорошена сніжком земля… Ми віддали шану та вклонилися борцям за волю України…

Слава Україні! Слава Героям! Попереду ще багато роботи в цьому напрямку, а головне – гідно зберегти пам`ять про наших воїнів.

Ніна Бегас

Опубліковано Національна пам'ять.