Фотолітопис війни на Донбасі

Ось уже четвертий (!) рік лунають на Сході України канонади АТО, практично щодня гинуть і калічаться кращі сини нашої Батьківщини – йде фактично широкомасштабна україно-москальська війна, яку впору назвати «великою вітчизняною», адже на карту поставлено суверенітет і незалежність нашої держави. Облудна «кисельна» пропаганда, яка практично безперешкодно 24 години на добу промиває мізки наших громадян, представляючи спровокований і щедро підтримуваний Кремлем – фінансово, зброєю і «гарматним м’ясом» конфлікт − то під соусом «громадянської війни», то «фашистського заколоту», то «американської провокації», то «православно-язикового прітєснєнія соотєчєствєнніков» потребує ясних,чітких і правдивих контрзаходів, якщо ми знову не хочемо опинитися в ролі «гною для сусідів», про що так образно сказав понад сто років тому Іван Франко в своєму знаменитому «Пролозі» до поеми «Мойсей».

Важливим, на мою думку, заходом в цьому плані є популяризація доробку фронтових фотографів, адже знімок, зроблений безпосередньо на «нульовому рубежі» (говорячи військовою термінологією) та ще й не якимсь кореспондентом (котрого «прикриває» спеціальний наряд), а безпосередньо військовослужбовцем є такою ПРАВДОЮ, яку важко замінити сотнею сторінок тексту, де може міститися (і, як правило, міститься!) левова пайка домислів, перекручень і спотворень на догоду як певним політичним силам, так і якимсь функціонерам-спонсорам поїздки представника ЗМІ на передову…

24 липня в курортній Яремчі на Прикарпатті, в Музеї етнографії й екології Карпатського краю відкрився для огляду мистецький проект «Життя на «нулі». Організатор заходу – викладач кафедри журналістики Донецького національного університету ім. Василя Стуса п.Інна Єрмакова; на ньому представлено сімдесят дві світлини танкіста 46-го окремого батальйону спеціального призначення «Донбас-Україна» Юрія Величка (позивний «Фотограф»). Понад два роки Ю.Величко – дніпрянин родом – знімав сюжети на лінії фронту. В його доробку тисячі світлин, багато з яких вже експонувалися на Алеї памяті в Дніпрі, виставці в Українському національному інформаційному агентстві «Укрінформ», виставці «Наша армія» в Києві та інших містах України, а також були представлені на його персональній виставці, яка відбулася в Литовській національній бібліотеці ім. Мартінаса Мажвідаса (лит. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka). «Життя на «нулі» − це творче переосмислення фронтових буднів, доповнене рисунками авторства воїна з позивним «Барклай» (Павло Кулик), виконаними в окопах, бліндажах чи на блок-постах в хвилини непевного затишшя між боями. Про цю експозицію чимало писалося в соцмережах, але явно недостатньо в пресі й національно-патріотичних сайтах, отож доречно повернутися до цієї неординарної події й переповісти її для ширшої аудиторії.

Вагомою підставою такого є рішення керівництва Яремчанського музею про подальше перебування експозиції до 15 вересня. Її планувалося згорнути 13 серпня, але у зв’язку з великим зацікавленням місцевих мешканців та гостей курортно-туристичного містечка доступ продовжено більш як на місяць. Гарна новина!

У зв’язку з цим пропоную вашій увазі невеликий фоторепортаж з відкриття Мистецького проекту «Життя на «нулі». Сподіваюся, що переглянувши нижчеприведене і буваючи в Яремчі – чи то проїздом, чи на відпочинку, ви не оминете приміщення на вулиці Свободи № 269, аби ознайомитися з оригінальними документальними фотосвідченнями новітньої історії, які зафіксували побут захисників України на лінії вогню, а також переглянути відеофільми на означену тему. З екрана до вас промовлятимуть персонажі світлин, деяких вже, на жаль, з нами нема. Віддавши життя за рідну землю, вони з небес закликають до єднання, чого в усі часи дуже бракувало українському суспільству і що, по великому рахунку, стало причиною нашого підяремного існування на протязі довгих сотень років. Не повторюймо промахів минулого!

Василь ГУМЕНЮК

live_on_zero_html_5a2e9837

В залі експозиції

live_on_zero_html_c33de31d

Юні глядачі

live_on_zero_html_2435c1e2

Воїни-захисники «Бугор», «Лермонтов», «Вінниця», «Фотограф», «Піаніст» на фото…

live_on_zero_html_2ca452ab

…і реально – «Фотограф», Марія Михайлишин (мати «Піаніста»), «Вінниця» та «Бугор»

live_on_zero_html_1fe5f666

Організатор Мистецького проекту «Життя на нулі» п.Інна Єрмакова

live_on_zero_html_3fbc2c2b

Життя продовжується. А за териконом – ворог (світлина з експозиції)

live_on_zero_html_2fc1ce4c

Юна художниця з Івано-Франківська захоплена творами воїна «Барклая»

live_on_zero_html_42666528

Марії Михайлишин подарували портрет сина – воїна «Піаніста»

live_on_zero_html_56a01fe7

Юрій Величко-«Фотограф» і тут в своєму амплуа…

live_on_zero_html_519c7190

Воїн Анатолій Горбенко «Бугор», кавалер Ордена «За мужність» (справа) та волонтер Володимир Чумак. Це дякуючи їм ми маємо можливість жити під мирним небом!

live_on_zero_html_e688f851

Тернополянка Надія Левицька бере інтерв’ю в «Фотографа» і запрошує експозицію в гості до себе на «малу батьківщину»

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа