75 років трагедії Красного Саду

памятник на цвинтарі

19 квітня 2018 року виповнюється 75 років від дня трагедії у селі Красний Сад на Волині, де польська поліція разом із нацистами вбила 104 мешканці та знищила село.

19 квітня 1943 року близько 10-ї ранку село Красний Сад оточили військові, які розмовляли польською мовою, вони були вдягнуті у нацистську форму. Військові вбили кількох чоловіків, які були в полі. Далі невеликими групами карателі тихо рухалися селом. Перші п’ять сімей, які трапилися на їхньому шляху, загнали у клуню і тихцем стратили. Далі йшли від двору до двору, заводили до клунь усіх, кого знаходили в хатах і на подвір’ях, наказували лягати на підлогу, і німець стріляв у когось із пістолета з глушником, а поляки-поліціянти, озброєні не оснащеними глушниками гвинтівками, добивали людей хто багнетом, а хто узятими з-під хліва вилами.

19 квітня польська поліція і нацисти вбили 103 красносадівці, і ще 1 людину із села Бережанки. Вдалося вижити лише 13-ом людям. Серед знищених селян Красного Саду було 20 дітей шкільного віку, 8 дошкільного, а також дев’ятимісячне немовля, назване при хрещенні Софією. Українці Красного Саду, убиті польською поліцією, стали одними із перших жертв польсько-українського конфлікту в роки Другої світової війни. Злочин вчинений у Красному Саду спровокував подальше кровопролиття, жертвами якого стали як українці, так і поляки.

список загиблих 1-1

список загиблих 2

Цього року 19 квітня на Волині відбудуться вшанування невинно вбитих українців. Збір громадськості для поїздки у с. Красний Сад відбудеться о 10:00 19 квітня на Київському майдані у Луцьку, біля приміщення Волинської обласної державної адміністрації.

Прес-служба Українського інституту національної пам’яті