Єврокубкова осінь

dynamo(1)

Тривають виступи українських клубів у європейських кубкових турнірах.

Найперше треба виокремити донецький «Шахтар», який поступився англійському гранду «Манчестер Сіті» із хокейним вислідом. Програвати, навіть одній із найсильніших нині команд світу, у шість «сухих» голів – ганебно! Як тільки не розхвалюють «гірників» ахметівські канали «Футбол 1» та «Футбол 2». Чисельні аналітики ретельно вивчають і доносять вітчизняній футбольній спільноті усі хитросплетіння тактики, техніки та інших критеріїв. Обговорюють ледве не кожний епізод поєдинку. І все це з натяком на бездоганність і вищість у нинішньому українському футболі.

З’ясувалося, що ніякого феномену командних дій чи тренерського хисту португальського наставника Пауло Ферейри нема. «Шахтар» цілковито залежний від декількох бразильців. Травми Тайсона та Марлоса, які припали на один і той самий час, зняли ширму із роздутої донецької футбольної сили. Навіть у національній першості «Шахтар» втратив упевненість. А в Лізі чемпіонів – поготів.

На зустріч у Манчестері Тайсон все ж зумів вийти. Але на його діях позначився брак ігрової практики. Та й за відсутності Марлоса йому не було з ким, що називається, два паси до купи зв’язати. «Міщани» ж відразу взяли бика за роги. Доволі швидко вони повели перед. Далі взагалі стався кумедний епізод, коли їхній нападник Стерлінг зі свого лівого флангу вискочив на побачення із «брамкарем» П’ятовим. Здалося, за мить м’яч залетить до сітки воріт. Відстань бо вимірювалася декількома метрами. Та темношкірий форвард так заповзято махнув ногою, що замість влучити по «круглому» запоров нею у бездоганний газон. Швидкість та сила замаху зумовили миттєве падіння, на яке купився угорський суддя Кашаї і рішуче призначив найвище футбольне покарання. Так, це саме той Віктор Кашаї, який так ганебно помилився на Євро-2012, коли у Харкові збірна України протистояла англійцям. Він не вгледів гол, який забив британцям наш нападник Марко Девич. Після удару серба, який дістав українське громадянство, м’яч, рикошетом од воротаря котився у ворота. Щойно він перетнув лінію, як оборонець його вибив у поле. Взяття воріт бачили навіть уболівальники. Це засвідчили телевізійні повтори із різних ракурсів. Не бачили тільки судді. Один із них, додатковий, взагалі перебував за воротами, у лічених метрах від епізоду! Кашаї прийняв рішення на користь підданих Королеви, яке вплинуло на результат матчу.

Помилка у Харкові непоодинока для цього мадяра. Навіть у Лізі чемпіонів, на найвищих її стадіях, він неодноразово «чудив». Викликає подив, як найвищі футбольні чиновники далі дозволяють йому дути у сюрчок під час матчів.

У Манчестері господарям було не до сентиментів. Вони реалізували пенальті. А на досягнутому й не думали зупинятися. «Возили» донецьких упродовж усього поєдинку. Якби їм більше таланило у завершальній стадії наступу, то «Шахтар» привіз би із Туманного Альбіону ще більшу торбу з голами. Втім, для групового етапу Ліги чемпіонів рахунок надто рідкісний і непристойний. Одразу й не пригадати, коли і кого ще так принижували.

У складі чемпіонів Англії весь матч провів Олександр Зінченко, вихованець «Шахтаря», хист якого колись не вгледіли. Той виступав у Московії. Зажив слави одного із футбольних вундеркіндів. На цей поголос і купився «Манчестер Сіті». Гравець нічим не виокремлюється. Його прагнули віддати в оренду до слабкішої команди. Та через відмову самого гравця перехід не відбувся. Зінченко, здебільшого, протирає штани на лаві запасних. У звітному поєдинку він запам’ятався голевим пасом і післяматчевим інтерв’ю, в якому висловив радість від перемоги. Стало відомо, що він тримає зло на «Шахтар», бо свого часу його не розгледіли. Назагал, цей «Зіна» справляє неоднозначне враження. І не тільки на футбольному полі. Під час виступів у Московії про нього заговорили після того, як в одному із кафе заспівав «Червону руту». Але згодом, під час відбірного турніру на світову першість 2018 року, висловився за поїздку збірної України до Московії. Просторікував те, що й деякі інші бовдури. Мовляв, футбол поза політикою.

Зазнала поразки й полтавська «Ворскла», яка виступає у Лізі Європи. Прикро, бо поступилися вдома. Та ще й азербайджанському «Карабаху», над яким взяли гору у Баку. Пізній час проведення матчу, а до гри стали о двадцять другій годині, зумовив промерзання газону. Звідси – слизькість, до якої, як не дивно, більше призвичаїлися гості. Та ще й помилка господарів їм підсобила. На перших хвилинах, реалізувавши пенальті, «Карабах» повів перед і не дозволив «Ворсклі» навіть поновити статус нічиєї.

Куди прикріше констатувати, що підсобили азербайджанцям полтавські фанати. Склалося враження, що вони із футбольного середньовіччя! Щойно «ворскляни» намацали свою гру і почали створювати слушні нагоди біля воріт опонентів, як ці «вболівальники» вдалися палити факели, кидати вибухові речовини тощо. Суддя призупинив хід поєдинку, що вельми було на руку «Карабаху», який дедалі важче стримував атаки. Після певної перерви гру поновили. Все повторилося. Потуги господарів у нападі зупинили їхні ж «фанати»! Цього разу все було серйозніше і суддя навіть забрав команди з поля. Гру все ж закінчили. За двічі перерваного другого тайму годі було сподіватися на збільшення темпу і натиску на оборонні редути гостей.

Принагідно треба нагадати, з якими потугами Полтава виборювала право, щоб у місті відбувалися поєдинки Ліги Європи. В авральному порядку доводили до пуття місцевий стадіон, аби відповідав усім вимогам УЄФА. Тепер очікують санкцій. Добре, якщо обійдеться тільки штрафом. Арену можуть дискваліфікувати.

Відома непримиримість харківських і полтавських фанатів. Уболівальники «Металіста» доволі часто принижували полтавців вигуками на кшталт периферії, села тощо. Після звітного поєдинку починаєш розуміти натяки харків’ян, які славляться своєю дотепною творчістю. Зокрема, саме вони є авторами нині всесвітньовідомого хіта про кремлівського карлика Путіна.

Та не все так зле. Потішило «Динамо»! І не лише перемогою над французьким «Ренном», яка практично гарантує успіх у груповому турнірі та вихід до наступної стадії. Привернули увагу її ковалі. Молоді «динамівці» діяли вельми впевнено і довели, що в команди є майбутнє. А молоді Шапаренко та Миколенко ще й відзначилися голами. І якими! Обидва можна записувати до футбольної енциклопедії. Декілька днів тому ці гравці разом із Шепелевим уклали з «Динамо» п’ятирічні угоди про співпрацю.

Схоже, кепське фінансове сьогодення власників клубу зумовило позитивний ефект. Чужинців майже не купують. А якщо й беруть, то маловідомих, з якими українці легко конкурують і ростуть.

Григорій Жибак

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа