УІНП: діалог з польськими істориками відтепер можливий лише в Україні

uinp

Задля безпеки науковців, українська сторона пропонує продовжувати історичний діалог на її території, де  відсутні будь-які обмеження чи політичний диктат щодо оцінок минулого.

Сьогодні Український інститут національної пам’яті, співзасновник та співорганізатор Українсько-польського форуму істориків, оприлюднив заяву.  В документі сказано, що  прийнятий в Польщі закон “суттєво звужує простір  для дискусій та діалогу”.

Відтепер такий “діалог можливий лише на території України, де відсутні обмеження чи політичний диктат щодо оцінок минулого”, — підкреслено українською стороною.

Український інститут національної пам’яті, який забезпечував функціонування Форуму з української сторони, не бачить можливостей для продовження роботи в попередньому форматі: почергово у Польщі та Україні.  Відтак у відомстві закликали польських колег приїжджати в Україну:

Ми не можемо гарантувати збереження свободи слова українським дослідникам на польській території чи навіть безпеку їх перебування там. Тому звертаємося до польських колег з пропозицією, щодо продовження історичних дискусій на території України”.

Певні, що дискусії про минуле мають залишатися прерогативою істориків, а не політиків. Адже саме зважена професійна розмова — а не гучні політичні заяви — є однією з основ для порозуміння між народами”, — підкреслили українські історики.

Нагадаємо, що ухвалені Сеймом і підписані Президентом Польщі зміни до закону про Інститут національної пам’яті — Комісію з розслідування злочинів проти польського народу та інших законодавчих актів чинять суттєві перешкоди діалогу українських та польських істориків. Вони, зокрема, передбачають  кримінальну відповідальність за заперечення “злочинів українських націоналістів 1925-1950 рр.”

Як відомо, у 2015 році Український інститут національної пам’яті виступив з ініціативою відновлення діалогу між істориками обох країн щодо складних сторінок минулого. Для цього Польський та Український Інститут національної пам’яті створили Українсько-польський форум істориків. Відтоді провідні фахівці збиралися двічі на рік почергово в Україні та Польщі.

Повний текст заяви за посиланням: http://www.memory.gov.ua/news/zayava-ukrainskogo-institutu-natsionalnoi-pam-yati-shchodo-nemozhlivosti-prodovzhennya-roboti-u

Прес-служба Українського інституту національної пам’яті

Опубліковано Головне, Пряма мова.