За реформу залізниці заплатять ті, хто нею не користується, – експерт

Розподіл «Укрзалізниці» і виведення сегмента вантажних перевезень в окремий бізнес-напрям вплине в довгостроковій перспективі на конкуренцію транспортного бізнесу та бізнесу, який не користується послугами залізничних перевезень.

Такий прогноз сформулював експерт ринку логістики, член Комітету з логістики Європейської Бізнес-Асоціації (ЄБА) Юрій Щуклін.

Він зазначає, що виділення вантажних перевезень в окремий вертикально-інтегрований напрям дасть можливість вивести зі структури тарифу на залізничні вантажоперевезення утримання збиткових напрямів «Укрзалізниці».

– Зараз у вартість перевезення вантажів по залізниці включені такі складові: прямі витрати на виробництво робіт (паливо для локомотивів, фонд оплати праці, утримання інфраструктури), а також дотування збиткових пасажирських перевезень і утримання всієї соціальної сфери «Укрзалізниці», її лікарень і санаторіїв . А після виділення UZ Cargo в окремий напрям, із тарифу приберуть дотації пасажирських перевезень і утримання соціальної сфери. І вже завдяки цьому, «Укрзалізниця» стане прибутковою, як цього і обіцяє досягти Володимир Жмак, – пояснює Юрій Щуклін.

Експерт прогнозує, що виділення UZ Cargo в окремий напрям дасть можливість компанії пропонувати більш вигідні тарифи своїм клієнтам. Але водночас обернеться перенесенням витрат з утримання збиткових напрямків «Укрзалізниці» на платників податків, в тому числі – на бізнеси, які не користуються послугами залізниці.

– Як громадянин, що має доходи і витрати, уявіть ситуацію, що всі ваші витрати ви комусь віддаєте. Ви станете багатою людиною. Але той, хто візьме ваші витрати, стане трохи біднішим. Зараз відбудеться те ж саме. Вантажний напрям «Укрзалізниці», звичайно ж, покаже прибуток. Навіть після сплати інфраструктурної складової, яку визначать члени НКРТ, напевно не незалежні люди. А все інше, що раніше фінансувалася «Укрзалізницею» з тарифу за перевезення, буде утримувати держава, тобто платники податків, – коментує Юрій Щуклін. – Як вантажовласник, який возить більшу частину вантажів залізницею, я зможу навіть отримати більш вигідний тариф. Але давайте розглянемо ситуацію з боку бізнесу, який перевозить вантажі автомобілями і річкою. Він не користується послугами «Укрзалізниці», але платить податки, які тепер підуть на утримання збиткових напрямків цієї компанії. А раніше вони входили в структуру витрат їх конкурентів.

Опубліковано Економіка.