Як останній тиждень перед зимою змінив ціни на газ

Останній тиждень листопада за аналогією з усім місяцем не приніс раніше очікуваного пожвавлення на українському ринку газу. Ціни тримався на доволі стабільному рівні з понеділка по середу, однак у четвер відбулося чергове зростання ціни газу, внаслідок якого спотові котирування ціни газу на європейських хабах збільшилися приблизно на 4,3%, що є найвищими показниками за останні 7 місяців.

Така зміна зумовлена зростанням цін на газ на європейському ринку, звідки Україна імпортує газ.

Основними причинами зростання цін були оновлені прогнози похолодання на початку грудня, а також перебої у поставках з Норвегії через позапланові відключення на деяких родовищах, зокрема і на найбільшому родовищі країни – Troll. Також однією з головних причин подорожчання являється те, що Європа збільшила споживання газу на 20%, порівняно з минулим роком.

1

Споживання газу збільшилося, особливо в виробництві електроенергії. Виробіток електроенергії на газовому паливі стало більш конкурентноздатним. Сховища газу в 2019 році в ЄС були заповненні на 73% від всього об’єму, що є найвищим показником за останні 8 років. Це було запланованою ЄС, так як між Україною та Росією в 2019 році спливає термін контракту ГТС, і залишається відкрите питання стосовно тривалості нового контракту на транспортування газу європейським споживачам, тарифів на транзит газу та об’ємів. Прогнозуючи очікувану вартість природного газу, учасники торгів на УЕБ завжди орієнтуються на тенденції на європейських хабах та очікування внутрішнього ринку. Перший тиждень грудня починається зі зниження цін на хабах до рівня початку попереднього тижня, тому на внутрішньому ринку ми очікуємо стабілізації цін.

Українська енергетична біржа

Опубліковано Економіка.