Українські художники на захист колег політичних в’язнів

sencov-court

Приїхали з цілої Європи уболівальники футболу на фінал світового чемпіонату клубів у столицю Київ. Приїхало з поза України казали до п’ятдесяти тисяч глядачів. Грали до речі дві надзвичайно відомі клуби Реал Мадрид (чемпіон попередніх двох років) і Ліверпуль. Змагання відбувалося на Республіканському стадіоні. До речі велика не тільки спортивна але і політична та економічна подія для України.

Поруч стадіону на вулиці Саксаганського знаходиться Будинок Кіно – центр Національної спілки кінематографістів України (НСКУ). Художники виставили напис на фасаді будинку про захист українських заручників Кремля, зокрема Олега Сенцова. Напис був скромним, просто закликав в англійській мові до звільнення українських заручників Кремля та повідомляв, що Сенцов перебував 14-ий день на голодівці.

Хто такий Олег Сенцов? Він український кінорежисер, колега членів НСКУ з Криму де його арештували ще у 2014 року за опозицію до московського вторгнення у Крим і за це, що ніс гуманну допомогу українським морякам які просто стали заручниками на своїх базах в Криму при окупації. Сьогодні він відбуває четвертий рік призначеного двадцять літного засудження у тюменській тюрмі. Олег Сенцов проголосив голодівку. Він не просив ласки ні захисту, по геройське сказав, що готовий бути останнім цвяхом у труні Кремля.

І тут сталася цікава обставина. Надійшов до будинку, де висів напис, представник Київської міської державної адміністрації (КМДА). Не пересічний представник, а головний відповідальний за реклами і ще до того з російським прізвищем. Він наказав зняти напис бо не можна вивішувати реклами без дозволу КМДА. Художники вказали що це не реклама, а політичне гасло. Він настоював і художники зняли. Годину художники подумали і сказали ні. Знов вивісили. Представник КМДА повернувся і влаштував протокол про штраф за політичну рекламу.

При цьому можна аналізувати сам протокол який в юридичному випадку мабуть не буде пошанований ні КМДА ні будь яким адміністративним трибуналом який розглядатиме цю справу при зухвалі відиові її скасувати начальством КМДА. Хіба напис на захист політичних в’язнів у будь якому випадку можна назвати рекламою? В додатку у самому документі відсутні покликання на відповідні параграфи кодексу який був порушений. Це пропущення вагоме юридично, а також промовисте політично. Ім’я того головно відповідального за реклами Шмагалов. Тим більше ця справа не юридична, а політична, а мабуть і важливіше моральна. До речі захист висловлений в обороні українських заручників Кремля, а зокрема колеги режисера Олега Сенцова є захищений Конституцією України як право свободи слова. А “реклама” у стислому розумінні це форма комунікації для маркетінгових цілей.

Казала колись моя покійна мати, що ми бідний народ. Я питав, чому бідний вона відповіла тому що інколи дурний. Бідний бо дурний! Мабуть ця подія ілюструє мамину думку. Приїхали міжнародні уболівальники футболу. Маємо нагоду до них промовити і повідомити ще раз, а для деяких просто розкрити, що Москва де відбуватиметься вже кілька тижнів пізніше найбільший світовий чемпіонат за чотири роки, несправедливо затримує українських заручників, що та Москва є ізгоєм світового співтовариства яка порушує людські права, тримає людей заручниками, в тому числі і діячів культури і не виключене, що триматиме і спортсменів. Наші митці, котрі рідко займаються політичними справами, але тут ворог і їм припік так, що вони зактивізувалися і звертаються до чужинців – людей доброї волі, на захист свого колеги і колегів, яких преслідує Москва.

Замість підтримки у цьому українському патріотичному ділі, столична адміністрації нашої держави їм у цьому блаженному почині перешкоджає. Чи не бідні бо дурні? Я хочу вірити, що той хто виписав протокол, скажімо просто дурний, а не злобний який просто протиставився патріотичному ділі. При цьому для справедливого представлення подій треба сказати, що відповідальний за рекламу грозив спершу художникам і покликав поліцію, щоби зняти напис, але поліція стала по стороні кінематографістів.

Олесь Янчук, голова НСКУ сказав на це:

Прошу Вашої реакції, як активних представників Світового Українства на це неподобство, на цю політичну короткозорість, некомпетентність та байдужість з боку Київської влади, яка вилізла сьогодні на очі всіх нас!”

КМДА очолює мер Віталій Кличко, боксер людина мабуть відома у цілому світі. Той горе-чиновник, який видав протокол певне відповідатиме перед своїм керівником. Можна з цього витягати консеквенції від того складача протоколу. Можна всю вину скинути на нього. Одначе краще мабуть подумати ширше чому таке сталося. Чому ми є такими, якими ми є. В між часі треба реагувати, вимагати не тільки скасування протоколу, але перепрошення від самого голови КМДА і запевнення, що таке не повториться.

28 травня 2018р. Аскольд С. Лозинський

Опубліковано Культура.