Нове видання: презентація книжки «Павло Шандрук. Друга світова війна»

Презентація книжки Ярослава Середницького «Павло Шандрук. Друга світова війна». – Львів: Каменяр, 2018. – 278 с.

shandr2

Генерал Армії УНР Павло Шандрук. Початок 1920-х років.

shandr1

Полковник Війська Польського Павло Шандрук. 1939 р. Реконструкція однострою Богуслава Любіва (Львів).

Презентація, присвячена 130-ій річниці від дня народження генерала Павла Шандрука, відбулася 2 березня 2019 року в Львівській обласній універсальній науковій бібліотеці.

Після вступного слова директора ЛОУНБ Івана Сварника автор книжки Ярослав Середницький коротко розповів про військову й політичну діяльність Павла Шандрука в Другій Світовій війні. Генерал-хорунжий Армії УНР Павло Шандрук розпочав війну в ранзі полковника Війська Польського у Вересневій кампанії 1939 року. В січні-квітні 1940 року пройшов через катівню Варшавського Гестапо, в червні-липні 1941 року за наказом німецької влади Генерал-губернаторства виконував, вже як український генерал, незрозумілу місію супроводу 11-ої німецької армії в наступі на СССР з території Румунії.

Апогей політичної й військової діяльності генерала П. Шандрука припав на листопад 1944-травень 1945 року, коли він за завданням Президента УНР на еміграції Андрія Лівицького в надзвичайно важких умовах агонії Третього Райху з честю виконав обов’язки Голови Українського Національного Комітету і командувача Української Національної Армії. А в квітні-травні 1945 року став ключовою фігурою в перетворенні 14-ої гренадерської дивізії Ваффен-СС «Галичина» на 1-шу Українську дивізію УНА, проведення присязи Дивізії на вірність Україні, своєчасному відході Дивізії з фронту в Південній Австрії й здачі Альянтам. Тобто, порятунку 15 тисяч українських вояків від совєцького полону.

shandr3Генерал-поручник Павло Шандрук, Голова Українського Національного Комітету й командувач Української Національної Армії. Квітень 1945 р.

shandr4

Український однострій генерала П. Шандрука в 1945 р., виставлений в Галереї українського військового однострою у Львові.

Директор ЛОУНБ Іван Сварник виголосив рецензію на книжку «Павло Шандрук. Друга світова війна», наголосивши на актуальності викладеного в ній матеріалу та взаємозв’язку подій того часу з сучасністю. Наприкінці війни генерал Павло Шандрук у Німеччині, як Голова УНК і УНА разом з аналогічними політичними утвореннями і військовими формаціями Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Грузії, Ідель-Уралу, Криму, Козацьких держав Дону, Кубані й Тереку, Північного-Кавказу, Середньої Азії, боровся проти російського сталінського і власовського імперіалізму. Багатьох політичних лідерів і військовиків цих незалежних країн, поневолених більшовицькою Росією в 1918-1921 роках, П. Шандрук знав особисто по багаторічній співпраці у Варшавській філії Паризького Товариства «Прометей». Тепер незалежна Україна вже п’ятий рік веде війну проти нео-імперської Росії.

Про участь полковника Війська Польського Павла Шандрука у Вересневій кампанії 1939 року розповів полковник Леонід Кривизюк (Науково-методичний центр Національної Академії сухопутних військ імені Петра Сагайдачного, м. Львів). Про славні традиції родинного села генерала Павла Шандрука Борсуки на Волині (нині Лановецький район Тернопільської області)» – редактор «Тернопільського вісника», доцент Львівського Національного університету Руслан Баран.

В обговорені доповідей, присвячених 130-тій річниці від дня народження генерала Павла Шандрука брали участь: доцент кафедри історії НУ «Львівська політехніка» Ігор Гаврилів, члени Львівського відділення Спілки офіцерів України підполковники Михайло Курман і Роман Кутний, заступник голови Львівського Німецького Товариства «Дойчесгайм» Віктор Шенгерр та інші.

Дійсний член Наукового Товариства імені Шевченка Ярослав Середницький

Опубліковано Культура.