«Кіборги» – новітні «спартанці» української нації

IMG_5350

4 грудня в Києві відбувся допрем’єрний прес-показ художнього фільму «Кіборги». Цікавість до фільму від ЗМІ на спільний перегляд стрічки режисера Ахтема Сеітаблаєва була така, що до зали кінотеатру «Оскар» стояла величезна черга з журналістів, операторів та фотографів. Багатьом довелося сидіти на сходах в кінозалі, бо все було забито людьми. Після перегляду фільму, який стане на спільну думку ЗМІ явищем в нашому кінематографі, відбулась жвава прес-конференція авторів фільму з журналістами. Представники вітчизняних та закордонних ЗМІ змогли поспілкуватися з режисером фільму Ахтемом Сеітаблаєвим, сценаристом Наталею Ворожбит, продюсером фільму Іванною Дядюрою, головою Державної агенції з питань кіно Пилипом Іллєнком, актором, який зіграв одну з головних ролей у фільмі (кіборг «Серпень») В’ячеславом Довженком.

Учасники прес-конференції розповіли, що для екранізації «Кіборгів» було взято той переломний момент в аеропорту, коли в день народження «фюрера» сусідньої держави в російських ЗМІ і ЗМІ фейкових республік заявили, що «аеропорт наш» і «укри втекли». Саме тоді й виникло це наймення. Але деталі в цей фільм стягнуті з усього періоду протистояння. На знімальному майданчику були присутні і реальні «кіборги», які стежили за достовірністю фактажу в стрічці та брали участь у масових сценах. Присутніми на перегляді й на обговорення фільму були також актори Макар Тихомиров, Роман Ясіновський, Андрій Ісаєнко, Віктор Жданов, В’ячеслав Довженко та прототипи героїв фільму – реальні кіборги, які воювали в Донецькому аеропорту. Актори фільму також поділилися враженнями від щойно переглянутого фільму, присвяченого обороні Донецького аеропорту під час війни на Донбасі. «Попри те, що цей фільм на тлі триваючої війни, він дуже життєствердний. І атмосфера вирувала така ж на знімальному майданчику. Найскладнішим під час зйомки була відповідальність перед тими, хто там героїчно тримав оборону 242 дні».

Сюжет фільму: невелика група бійців після ротації потрапляє до Донецького аеропорту. Вони всі різні. Ось молодий хлопець, який подався на війну мститись за загиблого однокласника. Ось «Старий» із Моршина (актор Віктор Жданов), чий син також воює. Ось «Субота» (актор Андрій Ісаєнко), кремезний, але добродушний і веселий тридцятирічний чоловік, який під час обстрілу прийматиме пологи в кішки. Ось «Мажор» (актор Макар Тихомиров), син заможних батьків, який утік сюди, не поїхавши на міжнародний музичний конкурс… Комбат «Серпень» (актор В’ячеслав Довженко) – вчитель історії, має маленьку донечку і дуже любить наспівувати мотив «Гуцулки Ксені». Ця мелодія є наскрізною для стрічки і звучить у найбільш емоційних сценах. Всі ці персонажі постають перед глядачем яскравими і зрозумілими. Одні говорять українською, інші суржиком, а треті взагалі російською – так органічно і природно, що на мову в фільмі і не звертаєш уваги. Музику до «Кіборгів» написав клавішник «Океану Ельзи» Мілош Єліч. Саме вона створює драматичну атмосферу фільму, тоді як герої показані просто, без зайвого пафосу – звичайні чоловіки, які бояться, плачуть, радіють, сумують, мають нервові зриви від всього побаченого й пережитого в аеропорту. Вистояти й пройти важкі випробування їм допомагає почуття гумору. Це ще один прийом кінорежисера, який робить історію кіборгів ближчою до життя, а також вносить у фільм елемент розваги – разом із героями на екрані сміються і глядачі в залі, забуваючи, що ці люди весь час дивляться в очі реальної смерті… Творці фільму відкривають характери персонажів і в діалогах: бійці мають різні мотиви свого приходу на війну, кожен із них по-своєму любить Україну і бачить її майбутнє. Але всі вони тут – і це особистий свідомий вибір кожного героя. Події, відображені у фільмі, відбувалися зовсім нещодавно – всього три роки тому. Але кіборги, про фантастичну стійкість і героїзм яких дізнався увесь світ, вже створили легенду, як колись древні спартанці в битві під Фермопілами.

Георгій Лук’янчук

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа