Як не стати жертвами “гібридних пасток”: не кричіть “зрада!”, поки не розберетесь

Деякі вітчизняні медіа та Фейсбук-спільнота, часто самі того не бажаючи, роздувають неперевірені або малозрозумілі цифри про ніби то «злочинну сутність» і «корумпованість української влади».

Яскравими прикладами є істерія довкола рейтингів щодо сприйняття корупції, зокрема – міжнародного дослідження, проведеного агентством Ernst&Young та рейтингу міжнародного руху з протидії корупції Transparency International.

В цих рейтингах Україна укріпилася в статусі аутсайдера, за рядом показників обійшовши навіть Росію. Але особливістю даних рейтингів є те, що в їх основі лежить суб’єктивна думка респондентів-громадян України, які вважають наші державні інституції корумпованими.

І тут варто зазначити, що така позиція українців викликана обуренням щодо цифр, поданих в е-деклараціях можновладців, погіршення соціальних стандартів та економічна стагнація в країні.

Якщо брати об’єктивно, навряд чи Україна отримала б безвіз, якби не було позитивної динаміки в сфері боротьби з корупцією. Ватро також зазначити, що в 2013 році, за часів режиму Януковича, навіть уявити собі було важко, що чиновники будуть оприлюднювати дані про свої реальні статки. Оскільки така ситуація стала можливою після прийняття ряду антикорупційних актів, то нашу державу аж ніяк не можна назвати корумпованою за ті ж Казахстан, Азербайджан і Росію, що стоять в різних рейтингах вище за нас. Так, у нас не все добре, далеко не все! Але ряду ЗМІ варто було б об’єктивніше підійти до інформування українців про ситуацію з корупцією й пояснити, яким чином формуються вищеназвані рейтинги і чи варто на їх основі робити такі далекоглядні висновки як «Україна є найкорумпованішою країною Європи» (враховуйте тут також, що в Білорусі чи Казахстані взагалі важко зробити глибинне дослідження сприйняття населенням корупції через особливість політичного режиму в цих країнах).

Часто антикорупційні дослідження використовуються проросійськими групами впливу задля псування іміджу України закордоном. І саме деякі антикорупційні «розслідування» стали однією з причин затягування безвізу для України.

Ще один свіжий трюк, на які клюнули «зрадофіли» з українських медіа – це ніби то слова Трампа про те, що «українська влада чинить геноцид проти власного населення». Цю новину протягом останньої доби поширили такі видання як

http://ukr-biz.com.ua/2017/04/10/%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%BF-%D1%81%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D0%BB-%D0%B7%D0%B0%D1%8F%D0%B2%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%BE-%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%86%D0%B8%D0%B4%D0%B5/

та

http://iamir.info/47483-tramp-obvinil-ukrainskuju-vlast-v-genocide-sobstvennogo-naroda

Пошукавши першоджерела цієї новини, ми вийшли на російсько-таджицький сайт http://vaonews.org/home/political/13708-ssha-obvinili-vlasti-ukrainy-v-genocide-sobstvennogo-naroda.html

та

російський сайт http://sruuss-westi.ru/v-kieve-panika-ssha-obvinili-vlasti-ukrainy-v-genocide-sobstvennogo-naroda / .

На останньому є посилання на CNN, але без гіперлінку. На CNN же слів Трампа про «геноцид української влади проти українського народу» знайти не вдалося.

Отак робляться фейки. І, на жаль, вітчизняні медіа легко на них “клюють”.

 

Директор Центру зовнішньополітичних досліджень ОПАД Сергій Пархоменко

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа