Україна забороняє російські фірми і соцемережі. Як відреагували польські ЗМІ?

internet

Цього тижня Петро Порошенко підписав указ, яким ввів в дію рішення РНБО про оновлення списку санкцій проти низки російських компаній. В Україні в один день під заборону потрапили популярні соціальні мережі як «Вконтакті», «Однокласники», а також  інші російські компанії.

Prostir.pl пропонує ознайомитись з реакцією польських ЗМІ щодо таких обмежень.

Популярне видання «Rzeczpospolita» пише, що мільйони українців залишилися без російських соціальних мереж — це битва з пропагандою Кремля. Сьогодні в російських мережах достатньо груп підтримки «російського Криму» разом з ДНР і ЛНР. Вистачає й тих, які закликають до подальшого поділу України, наприклад, щоб створити «Харківську республіку». В Москві, говориться в тексті, стверджують, що мова йде перед усім про свободу слова. «Київська хунта, яка утримує владу тільки завдяки терору, намагається заборонити контактувати українцям зі своїми друзями в Росії. Цікаво, чи Захід буде говорити щось на цю тему, чи як і раніше промовчить, — розповів польському виданню Сергій Марков, політолог з Москви, який тісно пов’язаний з Кремлем. — Всі розвідувальні служби світу використовують соціальні мережі і збирають інформацію. Немає сумніву, що й американські спецслужби роблять це через Facebook. Але це не означає, що треба забороняти соціальні мережі». Видання зауважує, що Петро Порошенко приймає дратуючі для Росії рішення в той час, коли з’являється інформація про його телефонні розмови з Володимиром Путіним.

«Newsweek Polska» публікує текст Міхала Кацевича «Україна вимикає російський інтернет». Мова йде про те, що Київ відсторонюється від російських порталів і з дня на день мільйони українських профілів зникнуть, а російські інтернет-компанії зазнають величезних збитків. Це інший фронт війни за культурну ідентичність України та її незалежність. Невідомо ще до кінця, як українські служби хочуть здійснити відключення російських сторінок. Цілком очевидно, що вони не готові до цього і діють хаотично. Оператор «Укртелеком» розпочав відразу операцію з блокуванням, але російські портали на більшості території України й далі працюють. Через помилку навіть заблоковано сторінки Instagram. Але згодом, пише автор, українці зможуть блокувати російські сторінки. Зрештою, Київ має в своєму розпорядженні армію здатний інформатиків, які не поступаються російським. «Російські портали — це інструмент війни проти України. У 2014 році, коли Володимир Путін погодився на початок анексії Криму і підбурювання до повстання на сході України — інтернет зіграв дуже важливу роль. Власне кажучи, якраз таки на профілях в мережах «Вконтакте» і «ОК»  розповсюджувалась маса фальшивої інформації про загрозу українського фашизму. Пропаганда використала мережу для знайомств і зв’язки між українцями та росіянами. Часто це навіть не робилось примусово. Росіяни самі переконували українців у «ВК», що вони повинні бути з Путіним, а не з Заходом», — пише Кацевич. Порошенко забрав у Москви ідеальний інструмент для здобування інформації та пропаганди. Очевидно, що якийсь час буде хаос. Багато українців будуть незадоволені тим, що їх активність в мережі і контакти зникнуть з дня на день.  Але з часом українці перейдуть до світових порталів, почнуть використовувати інші мережі. Київ, говориться в матеріалі, з запізненням на три роки відрізає інструменти Кремля для впливу на політичний клімат українців. Але, все ж таки, нова українська держава повинна була трохи консолідуватися і зміцнитися, щоб мати можливість відділитися від Росії, в тому числі і в мережі.

В ефірі «Polskie Radio» професор Здіслав Найдер зауважив, що таке рішення української влади — це спроба зближення з Заходом, але не треба робити поспішним висновків. «Я би не став поспішати з висновками в цій ситуації, бо на цей момент все як в тумані. Вважаю, що уряд України хоче стати ще більш незалежним, щоб мати більше можливостей для маневру в міжнародних стосунках. Гроші повинні пройти з Заходу, а не з Москви. Захід в свою чергу ставить вимоги. Довіра є важливим поєднуваним елементом  для демократичних держав. Вони в цей момент це власне і намагаються осягнути. Маємо надію, що їм вдасться, але, звичайно, без зусиль цього не вийде. Довіра полягає й на тому, що існують і ризики. Україна через це випробування довіри ще не пройшла і не буде для неї це легким, адже країна розділена», — коментує професор.

опрацював Євген ПРИХОДЬКО – prostir.pl

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа