Тіні забутих фальшивок

ukr-israel(sov)

Публікація скандальної статті головного редактора Романа Стороженка «Тіні нових ідолів» у районній комунальній газеті «Кролевецький вісник» (№7 від 12 лютого 2016 року), у якій автор обливає брудом український визвольний рух ОУН-УПА, використовуючи для цього «махрові» радянські ідеологічні штампи, історичні фальшивки та сумнівні джерела, викликала значний резонанс і хвилю обурення по всій Сумській області та за її межами. Але, не зважаючи на шквал аргументованої критики і фахові контраргументи опонентів, головний редактор комунальної газети, посада якого прирівняна до посади державного службовця, так і не вибачився перед громадою, з податків якої, в тому числі, він отримує заробітну плату. Пан Стороженко (не маючи ні профільної журналістської, ні історичної освіти) не тільки не виявив бажання визнати свої помилки. а й має нахабство й далі відстоювати свою точку зору на трагічні сторінки історії України.

Громадськість Кролевеччини і Центр Національного Відродження звернулися до Українського інституту національної пам’яті з проханням надати фахову оцінку тенденційним висловлюванням Романа Стороженка в статті «Тіні нових ідолів». Нещодавно надійшла відповідь за підписом керівника УІНП Володимира Вятровича (вихідний номер №01/1181 від 11 травня 2016 року). У цій відповіді зазначено: «Згідно із Законом України «Про правовий статус та вшанування памяті борців за незалежність України у ХХ столітті» Організація Українських націоналістів (ОУН) та Українська повстанська армія (УПА) визнані борцями за незалежність України у ХХ столітті. Пункт 2 Статті 6 цього Закону стверджує, що «публічне заперечення факту правомірності боротьби за незалежність України у ХХ столітті визнається наругою над пам’яттю борців за незалежність України у ХХ столітті, приниженням гідності Українського народу і є протиправним». В пункті 1 цієї статті зазначається, що «громадяни України, іноземці, а також особи без громадянства, які публічно виявляють зневажливе ставлення до осіб, зазначених у статті 1 цього Закону, перешкоджають реалізації прав борців за незалежність України у ХХ столітті, несуть відповідальність відповідно до законодавства.» Закон «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» «засуджує комуністичний та націонал-соціалістичний (нацистський) тоталітарні режими в Україні, визначає правові основи заборони їх символіки».

Таким чином, вислів автора статті про «героїзацію українських нацистів в особі ОУН Бандери», ототожнення українського націоналізму із нацизмом містять всі ознаки зневажливого ставлення до борців за незалежність.

Означення «фашистський» та «нацистський» не можуть застосовуватися до ОУН та УПА, адже самі ці організації ні сповідували цієї ідеології, а ні використовували такі самоназви. Ця позиція випливає, зокрема, із фахового висновку робочої групи істориків при Урядовій комісії з вивчення діяльності ОУН і УПА, оприлюднений у 2005р., який, як загальновизнано, репрезентує думку наукової спільноти стосовно порушених питань.»

Journalism

«Мета «декомунізаційного законодавства» – подолати важку спадщину комуністичного тоталітарного минулого в Україні та продемонструвати, що сучасна українська держава вшановує осіб та організації, які боролися за українську незалежність проти комуністичного та нацистського тоталітарних режимів, та опирається на їхні здобутки у своїй політиці. Інше завдання даного законодавства полягає у тому, щоб припинити неконтрольоване поширення інформації, яка призводить до появи відповідних історичних міфів та стереотипів, що продовжують наносити шкоду інформаційній безпеці України та використовується в інформаційній війні проти України.»

«На нашу думку, автор даної публікації не намагається виважено та аргументовано викласти свою точку зору, а навпаки, закликає до екстремізму. Стаття поглиблює створені радянським режимом розколи української історичної пам’яті».

Громадськість Кролевеччини вимагає від головного редактора районної газети «Кролевецький вісник» Романа Стороженка на сторінках газети розмістити спростування статті «Тіні нових ідолів», і принести публічні вибачення перед читачами і громадськістю за введення в оману неперевіреними історичними фальшивками, наведеними в статті.

Микола Петренко

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа