The Wall Street Journal: на президента України Володимира Зеленського тиснуть, щоб він зайняв тверду позицію проти поширеної корупції

Kolomoiskiy

Україна посилює боротьбу з корупцією, тим часом як Зеленський намагається запевнити обережний Захід

Влада відкриває нові кримінальні справи, обшукує будинок колишнього мільярдера, який підтримує українського лідера

Українська влада порушила кримінальні справи проти шістьох колишніх чиновників міністерства оборони та провела обшук у будинку колишнього політичного прихильника президента Володимира Зеленського в середу на тлі низки спроб пана Зеленського показати західним урядам, що він серйозно ставиться до боротьби з корупцією.

Оскільки мільярди доларів допомоги надходять в Україну щомісяця, пан Зеленський відчуває тиск з боку західних спонсорів, щоб він зайняв тверду позицію проти ендемічної української корупції. Він також стикається із закликами звичайних українців, які воюють і гинуть у війні країни з Росією, назавжди викорінити корупцію.

Генеральний прокурор Андрій Костін заявив, що його офіс офіційно повідомив про ці справи шістьох колишніх високопосадовців Міністерства оборони та інших установ. Чиновникам висунули різні звинувачення від нецільового використання коштів до розтрати та отримання хабара.

Українські силовики також провели обшук у будинку колишнього міністра внутрішніх справ і звинуватили в шахрайстві керівника податкової служби Києва. Рейди в будинках колишнього міністра Арсена Авакова та мільярдера Ігоря Коломойського відбуваються на тлі чисток з метою викорінити хабарництво.

Минулого тижня високопосадовців міністерства оборони було звільнено зі своїх посад через звинувачення в тому, що міністерство платило завищені ціни на продукти для військових.

«Корупція на війні — це мародерство!» – сказав пан Костін у заяві, опублікованій у Facebook.

«Мій сигнал усім чиновникам усіх рівнів, де б вони не були: повернення до минулого не буде».

Пан Зеленський планує прийняти лідерів Європейського Союзу в Києві в п’ятницю, і очікується, що дискусії будуть зосереджені на хабарництві та інших питаннях.

У своєму вечірньому зверненні в середу він подякував правоохоронним органам за їхні дії.

«Рух до справедливості є відчутним», – сказав він. «І справедливість буде забезпечена».

59-річний пан Коломойський володіє телевізійним каналом, який привів пана Зеленського до слави та підтримав його успішну президентську боротьбу в 2019 році.

Служба безпеки України, СБУ, оприлюднила фотографії пана Коломойського зі схрещеними руками в сірому спортивному костюмі, який спостерігає за обшуком його будинку в середу.

СБУ також оприлюднила заяву, в якій говориться, що вона знайшла докази масового привласнення коштів у державній нафтовій компанії «Укрнафта», колись підконтрольній пану Коломойському, яку слідчі перевіряли в попередні роки.

В «Укрнафті» не відповіли на запит прокоментувати звинувачення.

Пан Коломойський не відповів на запити про коментарі.

Пан Аваков, у будинку якого також відбувся обшук у середу, володів величезною владою як міністр внутрішніх справ України, яку він обіймав сім років до 2021 року. Останніми тижнями він потрапив під пильну увагу після того, як його наступник загинув під час аварії вертольота на околиці Києва у січні.

У середу в соцмережах пан Аваков заявив, що слідчі цікавляться контрактами на закупівлю вертольотів Airbus H225 Super Puma у 2018 році. Контракти, писав він, укладалися між французьким та українським урядами.

Від подальших коментарів він відмовився.

Пан Зеленський стикається з тиском, щоб боротися з корупцією в державному та приватному секторах, щоб забезпечити безперервний потік західних коштів і зброї під час війни країни проти Росії та забезпечити своє політичне виживання після закінчення війни.

«Це також спроба Заходу виділити кошти в Україну, і вони хочуть переконатися, що вони чисті та витрачені за призначенням», — сказала Орися Луцевич, науковий співробітник і менеджер Українського форуму в Chatham House у Лондоні.

«Важливо, щоб українська система довела, що вона справді може боротися з корупцією».

Після обрання пана Зеленського у 2019 році офіційні особи США стурбовані його зв’язками з паном Коломойським, чия власна кар’єра є символом впливу олігархів в Україні.

Пан Коломойський накопичив величезну владу в Україні в хаотичний період після розпаду Радянського Союзу, побудувавши фінансову імперію, що охопила хімічну промисловість, газ, ЗМІ та фінанси. Він керував своїми активами через низку офшорних компаній і найбільший український банк ПриватБанк, який він контролював. Його ненадовго призначили губернатором Дніпропетровської області України після вторгнення Росії та подальшої анексії українського Криму в 2014 році, коли він став національним героєм за допомогу в озброєнні українських збройних сил.

Після розбрату з урядом у Києві пан Коломойський допоміг пану Зеленському прийти до влади, його телеканал транслював комедію політичної сатири, в якій пан Зеленський грав шкільного вчителя, який став президентом.

Після свого обрання пан Зеленський тримав публічну дистанцію від пана Коломойського, якого США звинуватили у фінансових порушеннях у ПриватБанку під час його контролю.

У 2021 році проти нього було введено санкції США, а в 2022 році напередодні російського вторгнення йому було подано федеральну цивільну скаргу в Техасі за шахрайство та розкрадання коштів.

Пан Коломойський заперечує звинувачення в правопорушеннях.

Пан Зеленський користується широкою підтримкою серед громадськості за його керівництво опором України вторгненню, надихнувши багатьох своїм рішенням залишитися в Києві, навіть коли російські війська атакували столицю в перші дні війни минулого року.

Тим не менш, український президент може працювати над тим, щоб покласти край будь-яким сумнівам щодо його довоєнних антикорупційних повноважень, сказала пані Луцевич. «Було багато сумнівів щодо того, чи справді він готовий змінити українську систему», – сказала пані Луцевич. «Він все ще повинен довести, що він може допомогти системі боротися з корупцією, а не перешкоджати їй».

У США члени Конгресу від Республіканської партії звинуватили Україну в корупції в рамках критики підтримки адміністрацією Байдена Києва під час війни.

Міністерство фінансів США заявило у вівторок, що не виявило жодних ознак зловживання коштами США в Україні.

Представники США заявили, що співпрацюють з українським урядом, щоб запобігти будь-якій корупції та придушити її.

https://www.wsj.com/articles/ukraine-ramps-up-corruption-fight-as-zelensky-races-to-assure-wary-west-11675291958?mod=e2tw

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа