Польські ЗМІ — про українську ходу в Перемишлі: Коментарі

IMG_8929-1024x683

Минулої неділі, 11 червня, у Перемишлі відбулися урочистості з нагоди відзначення Свята української національної пам’яті. Хода з тисячі українців пройшлася містом до Українського воєнного цвинтаря поблизу села Пикуличі у пам’ять про бійців УНР.

Портал kresy24.pl наголошує, що про українських союзників 1920 року говориться мало. Може бути, що про Петлюру чуло більшість поляків, але чи так само і в ситуації з генералом Марком Безручком, героїчним комендантом оборони Замостя?

А що, наприклад, з Андрієм Долудем, командиром 5-ї Херсонською дивізії Армії УНР, яка пліч-о-пліч з поляками билася на Поділлі осінню 1920 року, займаючи Чортків? Тишина! Не існує. Ясне і завжди відомо, що завжди і всюди ми були пліч-о-пліч з угорцями. «Чи справді мешканці Перемишля хочуть годувати себе і своїх дітей антиукраїнською історією, побудованою на фальші? Може повинні нагадати собі, що війну 1920 року насправді ми могли програти?» — йдеться в тексті. Що сьогодні? Чи справді поляки настільки наївні, щоб вірити, що подолавши Україну, Росія ввічливо затримається над Бугом, а далі розпочне частувати своїх польських товаришів самогоном та махоркою. Те питання ставиться через те, що панахида хоч і відбулася, але була з усіх сторін обставлена поліцією. Часом складалося враження, пише автор, що це — страйк силових структур. «Багато з медіа відзначили успіх, пишучи, що не сталося жодних сутичок. Ні, панове, це не успіх, це катастрофа. Мова йде не про припинення вогню, а про братерство», — говориться в тексті. Це все має бути в майбутньому, щоб поліція мала вихідний, спостерігаючи братерство поляків та українців.

«Gazeta Wyborcza» теж відзначила кордони поліції. Видання опублікувало матеріал з заголовком «Процесія українців в Перемишлі в оточенні сотень співробітників поліції». Під час щорічного Свята української національної пам’яті, безпеку його учасників запевняли сотні поліцейських з усього Підкарпацького гарнізону.  Газета нагадує, що рік тому під час процесії дійшло до сутичок. Представники націоналістичних середовищ напали на учасників акції. Була штурханина та образи. Цього року, окрім кількасот поліцейських, був змінений маршрут, а на вулицях, якими йшла колона, був закритий рух. До слова, портал nowiny24.pl опублікував великий фоторепортаж про кордони та підготовку поліції, а ось на сторінці supernowosci24.pl можна переглянути фото з самої процесії.

Треба відзначити, що у панахиді прийняли участь й представники з України. Так, була делегація зі Львівщини.  Держадміністрація цитує губернатора Олега Синютка:

«Сто років тому, вояки, які знайшли тут вічний спочинок, виборювали українську державу. Ми, сьогоднішнє покоління, повинні вшанувати пам’ять цих людей. Засвоїти урок історії, коли  українці і поляки були роз’єднаними, Україна не стала незалежною державою, а Польщу поглинув комунізм. Я переконаний, що сьогодні, на цьому місці, символічно кується спільна українсько-польська перемога та спільне європейське майбутнє. Воно відобразиться у нашій перемозі на Сході України проти російського агресора».

За інформацією Львівської міської ради, окрім місцевих депутатів, у святі української національної пам’яті у Пикуличах взяли нардепи та мер міста Андрій Садовий.

«Сьогодні ми щодня в Україні ховаємо наших новітніх Героїв, які вмирають за волю всіх людей доброї волі. Сьогодні ми набагато краще розуміємо тих наших героїв, які вмирали за наші землі 50—100 років тому. Тут багато лежить героїв, вони всі хотіли миру і добра для своїх сімей. Так не сталось. Сьогодні ми, українці, у великому боргу перед тими нашими співвітчизниками, які живуть по всій планеті», — зазначив Садовий.

У Перемишлі теж побувала й українська редакція BBC. «У неділю, 11 червня, в польському прикордонному місті Перемишль пройшла кількатисячна хода українців у пам’ять про бійців УНР. Захід проходив під посиленою охороною польських поліцейських. Минулого року під час подібної ходи невідомі напали на українських активістів», — йдеться в тексті видання. BBC не тільки звернуло увагу на посилену охорону заходу, а й на те, що паралельно з українською колоною йшли кілька десятків молодих людей з польською символікою та плакатами.

«Вони вигукували пропольські гасла та слово «Wstyd» («Ганьба»). На одній з вулиць міста, по якій проходила українська колона, з відкритого вікна квартири гучно лунав гімн Польщі. Частина учасників ходи також підспівувала словам польського гімну», — зазначають автори.

опрацював Євген ПРИХОДЬКО – prostir.pl

Фото: Ігор ІСАЄВ

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа