Нова гонка озброєння у світі

gonka

Андронік Кармелюк

Озброєння світу набирає швидкості

Від 2014 року, коли Росія відкритою агресією пішла проти нарощування свободи українців і попала в паніку через звернення України до демократичної і процвітаючої Європи, у світі розпочалася нова гонка озброєння. Спершу вона проходила скрито, щоб нині, коли ми є свідками ескалації війни в Сирії та збройних конфліктів на Близькому Сході, врізатися у свідомість західних політиків і спостерігачів. Одним із перших, який виявив гостроту цієї загрозливої проблеми для нинішнього світу, був політолог Йонатан Голслах, професор з міжнародної політики Вільного університету в Брюсселі й автор аналітичної книги п.н. «Сила раю. Як Європа може бути попереду у азійському ХХІ столітті» ( В-во ТЕМПОРА, Київ 2017). Темі поступового і дедалі швидшого озброєння з боку великих держав світу Й.Голслах присвятив один з останніх його коментарів у ж. “Knack” від 28 квітня, що виходить нідерландською мовою у Брюсселі. Назва статті звучить як тактична команда: «Бачити, рішати, відкрити вогонь». Варта ознайомити читача зі змістом цієї актуальної і, як-не-як, надто тривожної теми.

Гонка озброєнь «сильних світу» цього

(Кnack) – Що ти робитимеш, коли твій найголовніший противник володіє таким арсеналом: 10 літаконосців, 90 крейсерів і есмінців, а також шість десятків підводників і 5 тисяч військових літаків, а всіма цими видами озброєнь він контролює світові океани і повітряний простір нашої планети? Ти зробиш усе, щоб зі суші довідатися про його вразливі місця. Це саме те, що протягом останнього десятиріччя Росія, Китай та, меншою мірою, Іран пробували сформулювати у відповідь проти такої розтрощуючої переваги американців: з допомогою відносно дешевих ракет вони пробували на суші або неподалік узбережжя протиставитися на морі і в повітрі цим неймовірно дорогим озброєнням американців. Таку стратегію називають у жаргоні antiacces and area denial, або скорочено A2AD ( перешкодити доступ на суші й в повітряний простір). Своїм втручанням у Сирії і розгорненням нових оборонних систем в Азії, натомість, американці демонструють, що вони хочуть покінчити з цією тактикою (стримування) і відкривають нову фазу у світових перегонах озброєнь.

14 квітня тяжкі ракети вдарили по трьох цілях у сирійських містах Дамаск і Гомс. Ракети були запущені з американських бомбардувальників В-1 над територією Іраку або Йорданії, тобто за межами сирійського кордону. Таким чином ніколи не потрапляли в поле зору і засягу загрозливих російських систем ППО С-300 і С-400. Ці американські ракети найновішого типу JASSM-ER належать до т.зв. “standoff”-зброї. Дальність цих ракет сягає до тисячі км. Порівнюючи їх із традиційними крилатими ракетами типу Tomahawk, ракету нового типу JASSM-ER тяжче побачити на ворожому радарі. Застосуванням цих ракет у квітні Вашингтон хотів Росії дати щонайменше сигнал, що Пентагон не залякаєш або, як адмірал Гаррі Гарріс мимохідь кинув, він не дозволить «загнати їх назад у море».

Заледве місяць раніше, у березні, бомбардувальники В-1 запустили інший тип ракети, цим разом над Тихим океаном: ракету AGM-158C. Ідеться тут про особливо потужну античовнову ракету. Маючи мінімальну відстань дальності, ця ракета наповнена штучним інтелектом та новими технічними знахідками, які можуть розпізнати цілі серед численних кораблів і здатні обманути протиповітряні захисні системи. Ця зброя служила ще й чітким сигналом на адресу Росії та Китаю. Раніше американці також удосконалили ракети типу Tomahawk, щоб ними знищити ворожі кораблі на далеких відстанях, але нова система п.н. LRASM є на порядок «інтелігентнішою», себто високоточною.

Водночас Пентагон повідомив, що будуть продовжувати модернізувати свої ракети. На початку 2018 р. Пентагон зробив замовлення на малий мільярд доларів для розвитку крилатої ракети, яка потрапляє у ворожий об’єкт п’ять разів скоріше від швидкості звуку. Індія та Росія вже володіють надзвуковими крилатими ракетами, але американська ракета обіцяє стати ще швидшим і потужнішим. Усі ці види зброї являються складовими елементами програми п.н. Conventional Prompt Global Strike (Звичайна Швидка Глобальна Відповідь), яка дозволить Америці з допомогою таких удосконалених озброєнь, у будь-якій точці світу й проти будь-якої ворожої оборонної системи, завдати міцного удару. Ракети в таких випадках важливі, але не менш «підступні» є , наприклад, тихіші підводники та нова генерація бойових літаків, як F-35. Що визначає ключову функцію літака F-35 у цій новій стратегії, то це, серед іншого, його дуже прицільний радар, який спроможний визначити мішені на відстані, яка перевищує двічі дальність спостереження радара наймодерніших літаків F-16, і таким чином він зможе на більшій відстані від зони виявленої небезпеки запускати туди ракети.

Тим часом росіяни і китайці працюють над контрзаходами. Росіяни невдовзі розгорнуть їхню систему C-500, радар котрої зможе спостерігати за літаками на відстані 1.000 – 2.500 км і вона оснащена ракетою, яка здатна збити літака з відстані 400 км. Китай пришвидшеним темпом намагається доставити армії систему YJ-12 з ракетою, яка удвічі швидше за звук пролітає до ворожого корабля. До речі, Китай дуже прискіпливо стежив за американською операцією в Сирії. « Американці показали передусім, що вони хочуть зберегти свою перевагу і здатність знищити ворога по всьому світу. Дональд Трамп пришвидшує заміну боротьби проти терору на стримування конкурентних надпотуг»,- можна прочитати на сторінках Huanqi Ribao,– «Бомбардувальна кампанія у Сирії підштовхуватиме боротьбу за військове технологічне лідерство».

Першим побачити, першим рішати, першим відкрити вогонь , – саме про це йдеться віддавна у воєнній стратегії. В результаті, дуже багато залежатиме від економічного потенціалу країни. Невелика ракета типу standoff швидко коштуватиме малий мільйон доларів; одна система C-400 – дрібних півмільярда доларів… Частка витрат на оборону в ВПП зросте цьогоріч як у США, так і в Китаї. Однак, Росії важче тримати крок у цьому змагу на виснаження. Проте, під цю хвилину ніхто не виявляє готовність відставати у цих перегонах.

Витрати на армії зростають

Днями шведський Інститут з дослідження миру «Сіпрі» у своєму новому звіті повідомляє, що всі держави світу видали у 2017 р. на своє озброєння загальну суму 1,74 блн доларів США, що на 1,1% перевищує військові видатки в 2016 р. Дослідники перестерігають, що постійно зростаючі витрати на озброєння підважують усі спроби знайти мирні розв’язки для конфліктів у світі.

Глобальним першуном у гонці озброєнь за останні три роки виступають США. Пентагон збільшив не тільки кількість військового персоналу, але й модернізував звичайне та ядерне озброєння своєї армії. На це американці торік видали 610 млрд доларів на військове озброєння. Китай, який протягом останніх 20 років поступово нарощував свої ЗС, збільшив свої інвестиції в оборону на 5,5% сумою прибл. 228 млрд доларів США. Однак, експерти зазначають, що дійсні витрати Китаю були і є значно вищими, ніж офіційні цифри афішують.

Росія, яка досі у світовому масштабі займала друге місце у гонці озброєнь, почала відставати. Вперше за період від 1998 р, військові видатки сильно скоротилися на одну п’яту частину, і становили торік всього 66 млрд дол. Це наслідок економічної кризи, в яку Росія себе саму загнала в 2014, розпочавши військову агресію проти України. Разом зі своєю участю у війні в Сирії, Росія надмірно перевищила свою військову й економічну спроможність, а це може стати додатковою причиною її майбутнього імперського колапсу.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа