Критика законів про деокупацію Донбасу часто будувалася на маніпуляціях

Деокупація Донбасу була однією з найбільш обговорюваних тем останнього тижня. Експерти проекту «Дослівно» проаналізували 10 заяв народних депутатів про закони щодо деокупації Донбасу (№7163 та №7164). Згідно результатів дослідження, представники «Батьківщини», «Самопомочі» та партії «Свобода» часто маніпулювали та використовували неправдиві факти у своїх виступах.

інфографіка

«Риторика навколо обговорення двох резонансних законопроектів була дуже гарячою і ми зафіксували випадки маніпуляцій низки політиків. Переважно це була критика в емоційній площині, а окремі критичні заяви з’явилися іще до появи самого тексту законопроекту», – зазначив голова КВУ Олексій Кошель.  

В рамках проекту «Дослівно» проходить фактчекінг заяв провідних політиків. Раніше було проаналізовано заяви Володимира Гройсмана, Вадима Рабіновича, Міхеіла Саакашвілі, Олега Ляшка, Надії Савченко, Семена Семенченка, Арсенія Яценюка, Ігоря Гриніва, Сергія Капліна, Андрія Садового, Анатолія Гриценка, Артура Герасимова.

Це законопроект (№7163) про визнання Україною Росії агресором, який вторгся на її територію.

Леонід Ємець, Народний фронт

Правда

Росія визначена як країна-агресор і вводиться право України на самооборону.

Я думаю буде спроба знову легалізувати торгівлю з окупованими територіями

Єгор Соболєв, Самопоміч

Неправда

Документи не передбачають торгівлю с окупованими територіями Луганської та Донецької областями.

Якщо припинить, без продовження, діяти цей закон, це означитиме, що у західних державах, ЄС, немає більше підстав для того, аби накладати санкції проти Росії.

Вікторія Сюмар, Народний фронт

Правда

Закони щодо деокупації Донбасу дозволять продовжувати санкції проти Росії.

Це амністія для терористів.

Олег Осуховський, позафракційний

Маніпуляція

Насправді, під амністію не потраплять злочинці, які вчинили тяжкі злочини.

Цей закон вступає у дію виключно після виведення збройних формувань з окупованої території.

Сергій Пашинський, Народний фронт

Правда

Особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей буде продовжено після виведення незаконних збройних формувань з території України.

У тих законах імплементуються Мінські домовленості. По суті це капітуляція.

Олег Осуховський, позафракційний

Неправда

Пункт про Мінські домовленості із законопроекту було вилучено.

Цей закон (№7164) не вступив силу, тому що Російська Федерація, вона не виконала ключовий безпековий блок. І цей закон не прив’язаний ні до підпису спікера, ні до підпису Президента, він прив’язаний до безпекового блоку.

Ірина Геращенко, БПП

Правда

Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей», який був ухвалений у 2014 році, досі не вступив у силу.

Цим законом дозволяється створювати органи народної міліції. Бандформування, взявши зброю у руки, будуть називатися народною міліцією.

Сергій Соболєв, Батьківщина

Маніпуляція

Дійсно законопроект передбачає, що обрані органи влади на Донбасі отримують розширені повноваження, зокрема і створювати народну міліцію. Проте це стане можливо лише після виведення всіх незаконних збройних формувань з території України.

Ось результати голосування, 17 березня 2015 року нова редакція Закону про особливий статус для Донбасу і всі ті, більшість із тих, хто вчора блокував трибуну, голосували за цей закон.

Олег Ляшко, РПЛ

Правда

Більшість депутатів «Самопомочі» підтримали у 2015 році зміни до Закону про особливості місцевого самоврядування на Донбасі

Цей законопроект про окупацію України. Цей законопроект про добровільну здачу України.

Олег Березюк, Самопоміч

Неправда

Документи дають можливість продовжити санкції проти Росії.

Проект «Дослівно» аналізує як політичні сили, окремі політики виконують свої обіцянки. Експерти Комітету виборців перевіряють і досліджують публічні вислови політиків, законотворчі ініціативи, виборчі програми.

Прес-служба ВГО «КВУ»

Опубліковано Аналітика.