Кремль ставить Лукашенка у жорсткі рамки

luka&putin

За інформацією українських спецслужб, відтепер допомога самопроголошеному президенту Білорусі від Росії надається лише у відповідь на потрібні Кремлю кроки. Серед них — написання нової конституції, що має бути написана до кінця року. На цьому фоні у країні з’явився цілий пул проросійських партій, що перебувають у процесі реєстрації. Проте, чи дадуть їм дозвіл — питання відкрите.

Влітку 2020 року в Білорусі відбулися вибори президента. За свідченнями багатьох експертів, реальною переможницею на них стала Свєтлана Тихановська.

Фальсифікації призвели до хвилі протестів, що майже зійшли нанівець до початку 2021 року. Ця трансформація білоруського суспільства стала неочікуваним та неприємним сюрпризом для влади, яка застосувала усі доступні їй механізми для придушення протестних хвиль, починаючи від масових репресій та звільнень з роботи до ув’язнень та навіть вбивств.

В результаті останньої політичної кризи абсолютна більшість опозиційних політиків Білорусі потрапили за грати або були вимушені емігрувати.

Лише за кінець травня 2021 року у Білорусі відбулося низка гучних затримань.

22 травня у Мінську було затримано шістьох співробітників польського супутникового телеканалу “Белсат”, що здійснює мовлення білоруською, а днями раніше було затримано 15 співробітників популярного інтернет-порталу TUT.by.

23 травня, за безпрецедентного порушення європейських протоколів авіаперевезень, у аеропорту Мінська було затримано колишнього головного редактора опозиційного каналу NEXTA Романа Протасевича та його дівчини, які летіли рейсом Ryanair з Афін до Вільнюса. Літак із опозиціонером примусово посадили за допомогою винищувача Міг-29, це все серйозно обурило міжнародне співтовариство.

Разом із затриманими з літака зійшло двоє громадян Білорусі та четверо громадян РФ, ймовірно, співробітників білоруського КГБ та російського ГРУ.

У разі висунення звинувачень у тероризмі Протасевичу може загрожувати смертна кара.

Після цих подій Білорусь ще більше опинилася у фактичній міжнародній ізоляції, єдиним стратегічним партнером самопроголошеного президента Білорусі Лукашенка залишається путінська Росія.

Проте, за інформацією наших джерел в українських спецслужбах, взаємовідносини із Кремлем також зазнали трансформації. Якщо раніше Лукашенку вдавалося зберегти певну незалежність у діях, то зараз його поставили у жорсткі рамки, а допомога надається лише у відповідь на потрібні для Москви кроки. Зокрема, збільшення воєнної взаємодії Союзних держав та поглиблення економічної залежності Білорусі від РФ. Також поставлена ціль на зміні політичного вектору протестного руху на Схід і, водночас, демонізації НАТО і Заходу як загрози для безпеки країни.

Так, 17 квітня Лукашенко звинуватив США в організації збройного повстання та замаху на нього і його дітей. А ФСБ РФ підтримало цю заяву, та заявило, що військовий переворот готувався за участю ще й українських та місцевих націоналістів.

Окрім цього владна пропаганда взялася боротися з усіма національними орієнтирами, білоруською мовою, символікою та прагненням незалежності. Тепер там штрафують за біло-червоно-білу символіку (символ білоруського національного руху) або поєднання цих кольорів навіть приватних балконах.

Також починаючи з осені 2020 року, Лукашенко розпочав процес написання нової конституції, що на думку багатьох експертів пов’язано зі значним тиском зі сторони московських кураторів.

Процес створення партій

За останні 20 років в Білорусі не було зареєстровано жодної нової партії (хоча такі спроби були, але місцевий мін’юст відмовляв у реєстрації усім).

В цілому партії в Білорусі є формальними структурами, та не мають жодної реальної влади, проте ситуація може змінитись внаслідок конституційної реформи. Саме тому на початку 2021 року розпочався активний процес створення нових політичних утворень.

Зокрема, у процесі реєстрації перебуває цілий пул партій, які напряму пов’язані з Москвою або з Алєксандром Лукашенко.

В першу чергу це партія “Союз”, у створенні якої активну участь брали агенти російського впливу, залучені у діяльності самопроголошених ДНР/ЛНР (окупована частина Донецької та Луганської обл. України).

Так, на з’їзді партії був присутній депутат держдуми РФ, активний колаборант, що сприяв анексії Криму — Дмітрій Бєлік з Севастополя, представники російської партії “Справедлива Росія – За правду” Алєксандр Казаков (був помічником ватажка “ДНР” Захарченко) та Віктор Яценко (колишній міністр зв’язку “ДНР”), які передали офіційне привітання від свого лідера Захара Прілєпіна. Очолив партію відомий в Білорусі російський нацист Сєргєй Лущ.

Проте, незважаючи на прогнози експертів, які були впевнені, що у теперішніх умовах і стосунках із Росією, партію зареєструють, цього не відбулося. Використовуючи формальні приводи Мін’юст відмовив у реєстрації “Союзу”, але там вже заявили, що виправлять усі помилки та пройдуть процедуру реєстрації повторно.

Партія “Демократичний союз”

ЇЇ створення анонсоване Юрієм Воскресенським, який був учасником білоруських протестів влітку 2020 року та працював у штабі одного з кандидатів Віктора Бабарико. Воскресенський був заарештований, та ув’язнений на два місяці. Після ув’язнення став активним прихильником Лукашенка та отримав в народі кличку “рот КГБ”. За його словами, створювана ним партія буде складатися з протестуючих “які вчасно зупинилися”, та “почали дивитись правильний телевізор”.

Партія “Народного Єдінства” 
Створюється на основі пропрезидентської громадської організації “Бєлая Русь”, яка займається активною діяльністю протягом останніх 10 років. За інформацією, партія має стати аналогом “Єдиної Росії” (провладна партія РФ) в Білорусі.

Партія “Права Народа”

За даними видання The Insider, яке спеціалізується на журналістських розслідуваннях, Москва почала співпрацю з певним білоруським “активом” задля створення нової партії. Планується, що партія з робочою назвою “Право народу” буде виступати проти Лукашенка, але за інтеграцію з Росією.

Про плани Кремля стосовно Білорусі йдеться у документах, що отримали розслідувачі. Мова йде про особисту переписку та документи з управління президента Росії з міжрегіональних і культурних зв’язків із іноземними країнами, яке очолює генерал Служби зовнішньої розвідки РФ Владімір Чернов.

Зокрема, там перелічуються сфери впливу, соціальні та політичні проєкти, ресурси, активи у ЗМІ, а також особи, відповідальні за збереження впливу Росії у Білорусі.

Судячи із програми, опублікованої у ЗМІ, Москва планує спрямувати громадське невдоволення в бік конституційних реформ, тим самим сподіваючись, що білоруси забудуть про вкрадені вибори. Також у документах йде мова про те, що Кремль планує перехід Білорусі до парламентсько-президентської республіки та проведення масштабної приватизації державного сектору.

На сайті видання опублікували майбутні установчі документи партії та список з 7 осіб, які мають стати її лідерами. Усі семеро – громадяни Білорусі, але є активними учасниками так званого клубу “Єдиної Росії”.

Матеріал підготував Український центр безпеки та співпраці

 

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа