Фрагменти інформаційної війни перед Вересневою кампанією 1939 року

Кілька днів у жовтні 2016 року українське телебачення транслювало документальний грузинський серіал «Окупація» режисера Левана Ахабадзе, що висвітлював діяння совєцьких і російських агресорів проти незалежних держав у ХХ-му й ХХІ-му століттях. Високий рівень серіалу підтвердили, передусім, російські політологи, назвавши його відображенням ідеологічної війни. Одним із ключових моментів серіалу була поява на екрані при зміні тематики червоної зірки поруч із чорною свастикою.

Одна з серій демонструвала спільну німецько-совєцьку агресію проти Польщі, тобто початок Другої світової війни. Кадри фільму коментували польські історики й старші поляки, що пам’ятали німецькі бомбардування Варшави, єдиний лист від батька-офіцера з совєцького табору в Старобільську на Луганщині, перші відголоси кривавої Катині й Варшавське повстання 1944 року. До описаних фактів варто додати кілька описань і фотографій інформаційної війни напередодні Другої світової війни.

Відомо, що «бомбардування міст починається з бомбардування мізків». Про це свідчить, наприклад, заява В. Путіна в жовтні 1916 року про те, що «Росія була змушена захищати російськомовне населення Донбасу й Криму!». Автор цих рядків не один раз перебував там у часи СССР і незалежної України і знає, як і широкий загал українства, що «русскій мір» завжди існував на Донбасі й у Криму краще, як український.

Аналогічним був алгоритм пропаганди Третього Райху проти Польщі, яка набрала особливої сили від 1938 року. Серед чисельних звинувачень у гнобленні поляками німецької меншості виділявся наведений нижче, надрукований у пресі плакат. Вказана і подібні ілюстрації наведені в книзі «Павло Шандрук. Вереснева кампанія 1939 року», виданій в 2016 році. Сам факт «гноблення» перекреслює функціонування понад 100 німецьких підприємств тільки в Познаньськім воєводстві, які фінансували берлінські банки. Звичайно, перед війною вони стали осередками шпигунства і викликання нестабільності.

1939-1Німецький пропагандистський плакат. 1938 р. «Ми знаємо, що діється в Польщі. Ми селяни вибираємо Німеччину».

Совєцький Союз зі своєї сторони відразу після нищівної поразки Росії у війні з Польщею 1920 року спрямовував зусилля на «звільнення польських трудящих від гноблення поміщиками і капіталістами». СССР, маючи великі європейські амбіції, розповсюджував цю концепцію через Комінтерн не тільки на Польщу, а й інші країни Східної Європи. Про те, як оцінили поляки совєцькі потуги, свідчить наведена нижче карикатура.

commy-outПольська карикатура, що вказує на місце Совєцького Союзу в Європі. 1939 р.

Перед довгоочікуваним «визвольним» походом Червоної армії на поміщицько-капіталістичну Польщу комісар Н. Осіпов виклав 7 вересня 1939 року «розуміння марксистського характеру війн» для широкого загалу в журналі «Учёба красноармейца». Совєцькі війни були «справедливими, продовжували політику прогресивних революційних класів і служили інтересам народу». Стаття закінчувалася крилатим висловом: «Червона армія, вірна заповіту В. Лєніна і наказу І. Сталіна, перейде кордон агресора й допоможе звільнитися трудящим».

28 квітня 1939 року райхсканцлер A. Гітлер, виступаючи перед військовою і політичною елітою Третього Райху, односторонньо анулював Німецько-польську угоду про не агресію від 26 січня 1934 року. При цьому назвав союз Польщі з Францією і новий союз з Великою Британією «політикою оточення Німеччини». Французькі журналісти відреагували карикатурою, яку передрукувала польська преса. Не менш об’єктивною була й британська карикатура на укладення 23 серпня 1939 року в Москві Пакту «Молотов – Ріббентроп», за яким два агресори поділили Польщу.

1939-2Панове, протестую проти методів оточення. Французька карикатура. Травень 1939 р..

1939-3Вусате весілля. Британська карикатура на Пакт «Молотова-Ріббентропа». 1939 р.

Грузинський фільм режисера Л. Абахадзе показав крупним планом усміхнені обличчя червоного і брунатного диктаторів. Німецьку провокацію в м. Глівіце в Сілезії. Тотальні бомбардування Варшави. Колони німецьких танків на польських дорогах. Героїчний опір вояків Війська Польського. Підступний марш велетенських сил Червоної армії на Польщу зі Сходу. Поділ захопленої Польщі між агресорами. Фільм завершує виступ Президента Польщі Лєха Качиньского на захист Грузії від агресії Росії в серпні 2008 року на велелюдній площі в Тбілісі.

Дійсний член Наукового Товариства

імені Шевченка Ярослав Середницький (Львів)

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа